XVI Radomskie Dni GodnościPrzed nami 16 już edycja Radomskich Dni Godności. Główną ideą projektu jest przełamywanie barier społecznych poprzez szeroko pojętą integrację osób niepełnosprawnych z mieszkańcami miasta. W harmonogramie trzydniowej imprezy znalazł się m.in. barwny korowód prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Grandioso, pokaz mody, występ lwowskiego kwartetu LeonVoci czy integracyjny festyn sportowo-rekreacyjny na stadionie MOSiR-u. Na scenie przy Placu Corazziego zaprezentują swoje zdolności osoby niepełnosprawne. Wydarzenie odbędzie się w dniach 22-24 maja.

Od lewej: Jerzy Zawodnik, Marcin Gierczak, Dagmara Janas

Tradycyjnie już Radomskie Dni Godności rozpoczną się w środę, 22 maja mszą świętą w intencji osób niepełnosprawnych. Msza odbędzie się o godzinie 11.00 w Kościele Świętego Jana Chrzciciela przy ulicy Rwańskiej. Następnie barwny korowód prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Grandioso przejdzie ulicami miasta na Plac Corazziego, gdzie prezydent Radomia przekaże przedstawicielom środowisk osób niepełnosprawnych klucz do miasta. Na scenie zaprezentują swoje zdolności osoby niepełnosprawne, a wokół sceny pojawią się stanowiska na których będzie można obejrzeć prace wykonane przez niepełnosprawnych. Odbędzie się też pokaz mody. Znane osoby poprowadzą po wybiegu małych modeli. Będzie też można obejrzeć kolekcję sukien ślubnych i wieczorowych oraz garniturów. Na zakończenie wystąpi lwowski kwartet LeonVoci. Zespół zaprezentuje muzykę klasyczną we współczesnej aranżacji.

– Radomskie Dnia Godności to bardzo ważna impreza w naszym mieście. Staramy się, aby osoby z niepełnosprawnością czuły się w Radomiu jak najlepiej. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w tym wydarzeniu – zachęca wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

W czwartek, 23 maja o godzinie 12.00 na Placu Corazziego rozpocznie się II Mazowiecki Festiwal Twórczości Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Tacy Sami”.  – W tym roku chcieliśmy odświeżyć formułę imprezy wzbogacając jej program – podkreśla Dagmara Janas, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”.

Z kolei ostatniego dnia XVI Radomskich Dni Godności spotkamy się o godzinie 13.00 na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Narutowicza 9. Na stadionie odbędzie się integracyjny festyn sportowo-rekreacyjny. W programie między innymi paraolimpiada dla przedszkolaków, gry i zabawy sportowe, park rozrywki oraz grill. O godzinie 15.00 rozpocznie się Piknik Organizacji Pozarządowych. Rozegrany zostanie mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacjami NGO i samorządowcami. Będą też liczne konkursy oraz gry i zabawy sportowe.

– Największą zmianą w tym roku jest dzień rozpoczęcia wydarzenia, ponieważ startujemy już w środę. Pamiętajmy, że Radomskie Dni Godności są wspólnym dziełem prężnie działającego tworu składającego się z instytucji samorządowych, sportu, kultury oraz naszych przyjaciół z sektora pozarządowego – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Marcin Gierczak.

Organizatorem obchodów Radomskich Dni Godności jest Zespół Radomskie Forum Integracyjne.

Komentarze