22 lutego 2022 roku Stowarzyszenie Kombinat Aktywności Społecznej zaprosił mieszkańców na pierwsze spotkanie zespołu, którego celem jest opracowanie Obywatelskiego Programu promocji zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Radomiu. Wśród obecnych na spotkaniu mieszkańców, byli przedstawiciele różnych środowisk: organizacji pozarządowych, psychologów, terapeutów, studentów pedagogiki i psychologii oraz rodziców.
Wszystkich uczestników spotkania połączyła potrzeba podjęcia pilnych, oddolnych działań prewencyjnych w związku z dramatycznie narastającym problemem zaburzeń psychicznych i emocjonalnych wśród nastolatków. Kolejne – drugie spotkanie zespołu, odbędzie się już w najbliższy wtorek, 8 marca 2022 roku o godz. 12:00. Zapraszamy na nie także osoby, które nie uczestniczyły w pierwszym spotkaniu.
Zaburzenia psychiczne i emocjonalne nastolatków w liczbach
O skali problemu w całej Polsce poinformowała niedawno Komenda Główna Policji, publikując niepokojące dane o skali incydentów samobójczych wśród nastolatków:
Warto zwrócić uwagę, że Policja publikuje jedynie zarejestrowane próby samobójcze. Według specjalistów – lekarzy, psychologów – faktyczna ilość incydentów samobójczych wśród nastolatków jest kilkukrotnie większa.
A tak na przestrzeni lat 2013 – 2021 prezentują się statystyki dotyczące Radomia:
Z prezentowanych statystyk wyłania się ponury obraz psychiatrii dziecięcej w Radomiu: brak specjalistów (tylko 1 psychiatra dziecięcy w 200-tysięcznym Radomiu!), brak oddziału dziennego i zamkniętego psychiatrii dziecięcej oraz brak jakiejkolwiek strategii walki z tym zjawiskiem lokalnego samorządu. Efekt jest taki, że rodzice dzieci, które potrzebują pilnej pomocy, muszą szukać jej gdzieś indziej (gdzie również nie jest wiele lepiej).
Mając na uwadze totalny rozkład systemowych rozwiązań na rzecz nastolatków cierpiących na zaburzenia psychiczne i emocjonalne, zachęciliśmy mieszkańców do wypracowania wspólnych, oddolnych pomysłów na rzecz dzieci i młodzieży z zaburzeniami emocjonalnymi.
Nad czym pracujemy wspólnie z mieszkańcami?
Na pierwszym spotkaniu, uczestnicy w 3 zespołach roboczych pracowali nad 3. obszarami tematycznymi. Pierwszym z nich były potrzeby i problemy środowiska lokalnego (Czego brakuje w Radomiu? Co zrobić na poziomie lokalnym, aby skuteczniej przeciwstawiać się zaburzeniom psychicznym nastolatków? Jak zintegrować środowisko, aby podejmowało wspólne inicjatywy?) Drugim: pomysły na zwiększenie świadomości problemów emocjonalnych wśród nastolatków oraz ich rodziców ( Co zrobić, aby rodzice skuteczniej i szybciej reagowali na problemy emocjonalne nastolatków? Jak edukować dzieci i młodzież na temat zaburzeń emocjonalnych? Jakiego rodzaju inicjatywy podejmować?) Trzeci obszar dotyczył pomysłów na działania bezpośrednio w szkołach (Co należy zmienić, aby szkoły lepiej reagowały na problemy emocjonalne nastolatków? Jak radzić sobie z hejtem, rosnącą agresją elektroniczną wśród nastolatków?)
Pomysły, uwagi zapisane podczas tego oraz kolejnych spotkań będą stanowiły bazę Obywatelskiego Programu promocji zdrowia psychicznego wśród nastolatków.
Zapraszamy na kolejne, 2 spotkanie dla mieszkańców
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i obecność. Kolejne – drugie spotkanie zespołu, odbędzie się we wtorek, 8 marca 2022 roku o godz. 12:00. Zapraszamy na nie także osoby, które nie uczestniczyły w pierwszym spotkaniu.
Dziękujemy także Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu za współpracę oraz dyrekcji i pracownikom Radia Radom za wsparcie w dotarciu do mieszkańców Radomia.
Do zobaczenia!