Zagłoba stanie przy murze miejskim we wrześniuFigura Jana Onufrego Zagłoby stanie na skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej we wrześniu. Odlana z brązu rzeźba jest już gotowa – poformował Jarosław Kowalik, prezes Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu. Stowarzyszenie poprzez rzeźbę szlachcica z Trylogii Sienkiewicza chce upamiętnić odbywający się w naszym mieście Koronny Trybunał Skarbowy

Odsłonięcie rzeźby Onufrego Zagłoby nastąpi najprawdopodobniej na początku września – informuje Jarosław Kowalik, prezes Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu. Odlana z brązu figura stanie na skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej. Mierząca 192 cm rzeźba jest już gotowa i zostanie przywieziona do Radomia w ciągu miesiąca.

Zdaniem Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu sienkiewiczowska postać Zagłoby nawiązuje do zjazdów szlacheckich, które odbywały się w naszym mieście w ramach Koronnego Trybunału Skarbowego. Rzeźba miała zostać odsłonięta 30 maja w rocznicę uchwalenia konstytucji nihil novi, ale z powodu pandemii i czynników finansowych wydarzenie zostało przeniesione na wrzesień.

Figurę Jana Onufrego Zagłoby wykonał Jacek Guzera z Dąbrowy-Masłowa. Autorem projektu jest Dominik Wielowiejski. Rzeźba ma twarz Mieczysława Pawlikowskiego, aktora, który wcielił się w postać Zagłoby w ekranizacji „Pana Wołodyjowskiego”.

Fot. facebook.com/radomskizamek

Komentarze