Zamek, rak, drewniany koń – zwiedzamy powiat radomskiRuiny zamku biskupów krakowskich, dworek Gombrowiczów, kościół modrzewiowy w Bardzicach czy Skansen Leśnej Kolejki Wąskotorowej – zwiedzamy powiat radomski

Wakacje to czas, kiedy chętniej wyjeżdżamy na różne, czasem dalekie wycieczki. Jednak warto poznać swoją małą ojczyznę. Tym razem z Gościem Radia Radom – dr Justyną Górską-Streicher, etnografem z Muzeum Wsi Radomskiej, autorką przewodnika subiektywnego zapraszamy do zwiedzania powiatu radomskiego.

 

Powiat radomski

Powiat radomski leży w południowej części województwa mazowieckiego. Został utworzony w 1999 roku. W jego skład wchodzą gminy: Pionki, Iłża, Skaryszew, Gózd, Jastrzębia, Jedlińsk, Jedlnia-Letnisko, Kowala, Przytyk, Wierzbica, Wolanów, Zakrzew i oczywiście miasto Radom, które jest siedzibą powiatu.

W powiecie znajdują się cenione przyrodniczo obszary – 15 rezerwatów, m.in. Królewskie Źródła, Zagożdżon, Brzeźniczka, Miodne.

Dla miłośników turystyki rowerowej w 2005 roku wyznaczono sieć szlaków rowerowych Puszczy Kozienickiej, która liczy 350 km. Składa się ona z 15 oznakowanych szlaków rowerowych o długości od 3 do 53 km.

Okolice Iłży to nie tylko ruiny zamku, ale również interesujące obszary leśne wraz z niezamarzającymi źródłami.

W kilkunastu miejscowościach powiatu znajdują się interesujące obiekty zabytkowe, kościoły, dwory, parki i inne miejsca związane z historią regionu. Najciekawsze to między innymi: ruiny zamku biskupów krakowskich w Iłży z XIV wieku, dworek Gombrowiczów we Wsoli z 1914 r., kościół modrzewiowy w Bardzicach z 1771 r., Skansen Leśnej Kolejki Wąskotorowej w Pionkach.

Ciekawe są również mniejsze symbole-pomniki, jakie możemy spotkać w niektórych miejscowościach. I tak na rynku w Jedlińsku stoi pomnik raka. W miejscowości odławiano niegdyś wiele raków, które przyrządzano i podawano w tutejszej oberży. Raki łapane w Radomce były tak słynne, że opisywano je w XIX-wiecznych gazetach warszawskich.

W Skaryszewie zaś stoi duży drewniany koń zabawka na kółkach. W Przytyku, jako pępku Europy – w miejscu oznaczającym środek kontynentu stoi studnia.

Dużą atrakcją turystyczną powiatu jest również sztuczny zbiornik wodny w Domaniowie, wokół którego dynamicznie rozwija się działalność agroturystyczna. To doskonałe miejsce, by zregenerować siły, odpocząć nad wodą, skorzystać ze świeżego powietrza i gościnności gospodarzy.

Co roku nad zalewem odbywa się Rowerowy Zjazd Gwieździsty.

Więcej informacji na temat powiatu radomskiego znajdziecie w przewodniku napisanym przez dr Justynę Górską-Streicher – Tradycja Mazowsza powiat radomski. Przewodnik subiektywny.

fot. Z przewodnika

Komentarze