Zaszczep dziecko przeciwko pneumokokom



Dzieci z roczników 2013-2016 mogą zostać bezpłatnie zaszczepione przeciwko pneumokokom. Warunkiem jest zakwalifikowanie dziecka do szczepienia przez lekarza do 20 kwietnia. Akcja trwa do 30 czerwca

Akcję darmowych szczepień przeciwko pneumokokom ogłosiło Ministerstwo Zdrowia.

Od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. rodzice dzieci z roczników 2013-2016 mogą bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciwko pneumokokom. To szczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez bakterię Streptococcus pneumoniae.

Kto może zostać zaszczepiony?

Ze szczepienia mogą skorzystać dzieci do ukończenia 5. roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (dzieci urodzone w latach 2013-2016). Dzieci objęte szczepieniami w ramach akcji, powinny być zakwalifikowane do szczepienia i zaszczepione pierwszą dawką do 20 kwietnia.

Jaka szczepionka?

Jak czytamy na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, szczepienie będzie wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego.

Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy. Pełen, dwudawkowy schemat szczepienia będzie realizowany do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

W całym kraju powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne będą przekazywały szczepionki do przychodni i punktów szczepień. Zainteresowani rodzice i opiekunowie powinni kontaktować się z pediatrami – lekarzami pierwszego kontaktu. Szczepienia obejmą dzieci, które po wcześniejszym umówieniu na wizytę szczepienną zgłoszą się do lekarza do 20 kwietnia.

Co to są pneumokoki?

Pneumokoki to bakterie, które najczęściej odpowiadają za poważne zakażenia bakteryjne u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci (tzw. nosicielstwo, zwłaszcza u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola).
Nosiciele (także osoby dorosłe) mogą jednak stanowić źródło zakażenia dla innych osób wrażliwych na zachorowanie, a w pewnych sytuacjach także sami chorują.

Pneumokoki najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale u niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne (bakterie przełamują bariery ochronne i przedostają się do krwi).

Należą do nich: posocznica (sepsa) – uogólnione zakażenie z ciężkimi objawami ze strony wielu narządów; zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zapalenie stawów oraz inne zakażenia (np. wewnątrzbrzuszne).

Więcej informacji o akcji „Wiosna bez pneumokoków” można przeczytać na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Komentarze