Zbadaj piersi za darmo!Październik to miesiąc, w którym więcej mówimy profilaktyce raka piersi. Dziś na antenie RadiaRadom.pl do wykonywania mammografii zachęcali nasi goście. Mogliśmy się dowiedzieć dlaczego mammografia jest tak ważna i dlaczego nie trzeba bać się badać swoich piersi.

Mammografia jest badaniem rentgenowskim pozwalającym na wczesne wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium choroby, gdy istnieje szansa na wyleczenie. Badania przesiewowe, które są wykonywane w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu są skierowane do kobiet w wieku 50-69 lat.

– Z programu Profilaktyki Raka Piersi, który jest realizowany w naszym szpitalu mogą skorzystać panie, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. Otrzymały w ramach programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia czynnikami ryzyka, np. rak piersi występował wśród członków rodziny – u matki, siostry czy córki – wyjaśnia Wioletta Mantorska- Anus, kierownik zespołu techników radiologii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu (na Józefowie).

– Z badań mogą również skorzystać panie, które nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym czy te u których jest mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2 – dodaje Eleonora Moskwa, specjalista technik w dziedzinie mammografii.

„Szansę” na zachorowanie na raka piersi mają panie:
– u których wystąpiła wczesna menstruacja (przed 12 rokiem życia),
– a późną menopauzą – po 55 roku życia,
– które nie rodziły dzieci,
– które nie karmiły piersią,
– które długo stosowały terapię hormonalną,
– mają nadwagę,
– nadużywają alkoholu,
– palą papierosy.

Badania mammograficzne realizowane w ramach programu Profilaktyki Raka Piersi są bezpłatne dla pań w wielu 50-69 lat. Żeby wykonać to badanie nie jest wymagane skierowanie.

Panie, które będą miały wykonywane badanie powinny się do niego przygotować.

– W dniu wykonania badania nie powinny używać talków, antyperspirantów, dezodorantu, ani balsamów z drobinkami. Powinny zabrać ze sobą poprzednie wyniki badań, które ułatwią lekarzowi porównanie – tłumaczy Eleonora Moskwa.

Więcej informacji o programie oraz zapisać się na badanie można pod numerami telefonów: 48 361 48 18 lub 48 361 32 06.

Komentarze