full screen background image
Search

Przepust nad Owalną będzie przejezdnyPrawdopodobnie jeszcze w tym roku mieszkańcy osiedla Wośniki znów będą mogli przejeżdżać przez przepust na ulicy Owalnej. Dzięki temu skróci się czas przejazdu pomiędzy południowymi dzielnicami miasta. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji właśnie ogłosił przetarg na realizację prac budowlanych.

Przypomnijmy, poprzedni przepust pod ulicą Owalną został zniszczony przed kilkoma laty, podczas jednej z gwałtownych ulew. – Aby woda nie zalała okolicznych terenów, strażacy interwencyjnie przekopali drogę a ruch kołowy został tam wstrzymany. Piesi mogą tam przechodzić tymczasową kładką – mówi Dawid Puton, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Nowa konstrukcja pomiędzy Jeżową Wolą i Wośnikami ma powstać jeszcze w tym roku. Zakres inwestycji obejmuje rozbiórkę pozostałości po starym przepuście oraz budowę nowego, wykonanego z blachy falistej. Konstrukcja będzie miała 421 centymetrów szerokości 131 centymetrów wysokości. Tak zwane światło poziome i pionowe, czyli rzeczywiste miejsce do przepływu wody to odpowiednio 405 i 133 centymetry. Długość planowanego obiektu to około 16 metrów.

Wykonawca będzie musiał również zabezpieczyć przebiegającą w pobliżu sieć gazową oraz uregulować koryto rzeki na odcinku 200 metrów w dół i 19 metrów w górę od osi przepustu.

Będą wykonane półki i siatki naprowadzające dla płazów oraz kosze siatkowo-kamienne (jako przejścia dla większych ssaków).

– Warto zauważyć, iż ta inwestycja będzie prowadzona w obszarze przyrody chronionej. Skrajnia ulicy Owalnej zostanie po obu stronach zabezpieczona stalowymi balustradami. W tym rejonie zostaną też ustawione nowe znaki pionowe, wskazujące pierwszeństwo przejazdu na zwężonym fragmencie jezdni – dodaje rzeczni.

Na oferty od zainteresowanych wykonawców MZDiK czeka do 25 października.

– To kolejna inwestycja, która jest niewielka, jeśli chodzi o zakres prac i przewidywany koszt, ale za to bardzo istotna dla mieszkańców – powiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski. Po oddaniu przepustu pod Owalną znacznie skróci się droga dla ruchu lokalnego z nadal rozbudowującej się strefy przemysłowej na Wośnikach na Jeżową Wolę oraz dalej – przez zbudowaną niedawno ulicą Gospodarczą – na Południe.

Teraz trzeba dojeżdżać przez ulicę Suchą.

Fot. UM Radom

Komentarze