full screen background image

Zbigniew Głogowski – Dyrektor Oczyszczalni Ścieków w RadomiuMamy w Radomiu dużą bardzo nowoczesną oczyszczalnie ścieków, ale nie zawsze tak było. O początkach oczyszczalni w Radomiu, nowoczesnych technologiach i przyszłości mówi Zbigniew Głogowski – Dyrektor Oczyszczalni Ścieków w Radomiu. Rozmawia Joanna Stachurska – Ruszkowska

Wszystko zaczęło się w 1974 roku kiedy powstał pierwszy projekt oczyszczalni. Uruchomiono ją 1990r. Wtedy dopływało do oczyszczalni ok 80 tyś. ścieków na dobę. Teraz ok 35 tyś. Skąd ta różnica? Radom się skurczył, ubyło dużych zakładów pracy, a sami mieszkańcy oszczędzają wodę.
Co się działo z tą wodą gdy nie było oczyszczalni? Napewno starsi mieszkańcy pamiętają różne kolory rzeki Mlecznej. Właśnie do niej trafiały ścieki.

Teraz Radom ma jedną z najnowocześniejszych oczyszczalni w kraju. Pozbyto się nieprzyjemnych zapachów, a zakład przeszedł wiele modernizacji. Ponadto uzyskuje się w nim produkowany z odpadów granulat który ma wartość energetyczną, może służyć również jako nawóz.

Warto posłuchać o tym co jest tuż obok nas…


Komentarze