Zbiórka krwi dla ArtusiaOsoby dobrego serca poszukiwane! Artuś to 13-letni chłopiec, który choruje na ostrą białaczkę szpikową i nieustannie musi mieć przetaczaną krew. Zbiórka krwi dla Artusia prowadzona jest w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Konrada Vietha w Radomiu.

– Potrzebna jest krew dla naszego syna. Można oddawać każdą grupę krwi. Artuś choruje na ostrą białaczkę szpikową. Leczenie jest wielomiesięczne. To choroba w dużym stopniu krwi i cały czas nas synek musi mieć przetaczane płytki krwi, krew i krioprecypitat. Krew można oddać w Radomskim Punkcie Krwiodawstwa. Dziękuje wszystkim ludziom dobrego serca – mówi Ewa Jędrzejczyk, mama chłopca.

Przed oddaniem krwi dla Artusia należy podać dane szpitala, imię i nazwisko chłopca i oddział : Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie ul. Żwirki i Wigury 63 A, 02-091 Warszawa, Artuś Jędrzejczyk l. 13. Oddział pediatrii, hematologii i onkologii.

Kto może zostać dawcą?

Honorowym dawcą może zostać każda osoba między 18 a 65 rokiem życia, która waży co najmniej 50 kilogramów. Przeciwwskazaniem do pobrania krwi jest wykonanie akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Dyskwalifikują również zabiegi operacyjne, endoskopowe i inne diagnostyczne badania (np. gastroskopia, artroskopia, laparoskopia) oraz zabiegi, które były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi wykonane w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Jak przygotować się do oddania krwi?

Przed oddaniem krwi trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 litry płynów i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi. W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli: nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

KomentarzeCLOSE
CLOSE