Zbliżenia – Córka opiekuna wspomnień – K. Edwards



„Córka opiekuna wspomnień”, „Czuły narrator” – to książki, o których dziś powiem Wam w magazynie literackim Zbliżenia

„Córka opiekuna wspomnień” autorstwa Kim Edwards została wydana w maju 2019 roku przez wydawnictwo Replika

Z okładki:

Poruszająca i gorzka opowieść o rozpaczy, rodzinie i zdradzie, a także o miłości i jej uzdrawiającej mocy.
To miały być zwyczajne narodziny, początek normalnego, szczęśliwego życia rodzinnego. Jednak noc, podczas której dr David Henry odebrał poród swoich bliźniaków, stała się chwilą, która prześladowała pięcioro ludzi do końca ich życia.
A to dlatego, że choć syn lekarza był chłopcem zdrowym, jednak córka zdradzała objawy zespołu Downa. W szokującym akcie zdrady, którego konsekwencje odsłoni dopiero upływający czas, David mówi żonie, że ich córka zmarła. W rzeczywistości w tajemnicy przekazuje ją pod opiekę położnej.
Zgryzota po cichu doprowadza do rozpadu rodziny Davida. Dziewczynka natomiast musi przejść przez życie sama, własną drogą. Najlepiej, jak potrafi.

RECENZJA

Powieść „Córka opiekuna wspomnień” Kim Edwards naszpikowana jest emocjami. Od miłości, rozczarowania, niepokoju, po egoizm jednego z głównych bohaterów czy nadzieję i marzenia.

Autorka przedstawiła relację małżeńską opartą na kłamstwie. Mąż sam zadecydował o dalszych losach jednego ze swoich dzieci i do końca życia ponosił tego konsekwencje. Życie w kłamstwie nie jest łatwe. Do tego powoli zabija człowieka od wewnątrz. Dr David Henry oddając swoją córkę po części stał się człowiekiem egoistycznym, choć z drugiej strony bardzo pomagał ludziom jako lekarz.

Jego żona Norah momentami bardzo mnie irytowała, nawet denerwowała. Zapatrzona w siebie, skupiona na stracie dziecka nie widziała tego co się wokół niej dzieje, jakby mniej poświęcała czasu synowi Paulowi. David i Norah z pozoru dobre małżeństwo, po „stracie” córki zmienia się. Każde z nich właściwie idzie swoją drogą. Mimo iż mieszkają razem, to jednak mijają się. David odnajduje ukojenie w fotografii. Norah w pracy i romansach. W tym wszystkim jest ich syn Paul. Chłopiec szuka ucieczki w muzyce. Pragnie akceptacji i zainteresowania ze strony ojca. Ale czy je znajduje?…

…Phoebe żyje…

Gdzieś kilkaset kilometrów dalej żyje druga rodzina, w której wychowywana jest Phoebe, rzekomo zmarła córka państwa Henry. Dziewczyna ma zespół Downa. Nie opływa w dostatki, lecz miłość, cierpliwość i wyrozumiałość pozwalają jej wyrosnąć na mądrą kobietę. Dużą pracę w to by Phoebe żyło się lepiej, włożyła jej opiekunka wspaniała i silna kobieta Caroline Gill. Tę postać podziwiam za odwagę, z którą walczy, aby każde dziecko miało możliwość do korzystania ze szkolnictwa. Akcja powieści rozpoczyna się w 1964 roku. Wtedy na porządku dziennym funkcjonowały zamknięte placówki dla osób chorych umysłowo. Do szkoły mogły chodzić tylko zdrowe dzieci, lecz dzięki upartym rodzicom takim jak Caroline oświata umożliwiła naukę wszystkim. Między innymi dzięki niej, dzieci z zespołem Downa mogły chodzić do szkoły, uczyć się a później pracować.

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Ani nie polecam ani nie zniechęcam do jej przeczytania. Zadecydujcie sami. Moim zdaniem ogólnie temat dobry, ale wykonanie nie do końca udane. Momentami książka „Córka opiekuna wspomnień” była bardzo monotonna. Niektóre wątki, opisy jak dla mnie były niepotrzebne. Według mnie śmiało można ją skrócić o kilkadziesiąt stron.

Dziękuję wydawnictwu Replika za egzemplarz recenzencki.

„Czuły narrator”

„Czuły narrator” to nowa książka naszej noblistki Olgi Tokarczuk. „Czuły narrator” to 12 wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. W związku z premierą książki Wydawnictwo Literackie zaprasza na spotkanie on-line z pisarką oraz na koncert Marii Peszek.

Spotkanie odbędzie się 10 grudnia. Początek o godz. 19. Poprowadzi je prof. Ryszard Koziołek. O godz. 21 premiera fragmentu koncertu Marii Peszek. Te wydarzenia będą dostępne na profilu facebookowym Wydawnictwa Literackiego i Fundacji Olgi Tokarczuk.

O książce „Czuły narrator”:
Wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości i opowieść o współczesnym świecie – pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla.
Laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Eksplozje wyobraźni. Podążanie za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów, odkrywanie ich motywacji, światopoglądów. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach. Wytrwałe dążenie do tego, by rozumieć nieskończone zróżnicowanie i skomplikowanie świata.
Dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana mowa noblowska.

BIBLIOTEKI ZNÓW OTWARTE

Na zakończenie dobra informacja dla tych z was, którzy wypożyczają książki z bibliotek. Biblioteki zostały otwarte. Oczywiście działają w reżimie sanitarnym.

Przy tej okazji przypominam, że w bibliotekach na przedszkolaków czekają wyprawki w ramach akcji Mała książka – wielki człowiek”. Szczegóły znajdziecie na naszej radiowej stronie i na stronach poszczególnych bibliotek.

Komentarze



CLOSE
CLOSE