Zbliżenia – Dziewczyna z czerwonym warkoczem



„Dziewczyna z czerwonym warkoczem”, nowości wydawnicze, wystawy w bibliotece, to tylko niektóre tematy o jakich dziś usłyszycie w magazynie literackim Zbliżenia. Małgorzata Pawlak, zapraszam do wysłuchania audycji

Powieść „Dziewczyna z czerwonym warkoczem” autorstwa Krystyny Bartłomiejczyk została wydana w październiku 2019 roku przez wydawnictwo Prozami.

Z okładki:

Kiedy farmaceutka Janka Sokół otwiera stary kufer, należący niegdyś do jej prababki Marcjanny – nie wie jeszcze, że zapoczątkuje tym serię niezwykłych zdarzeń. Nagle, tej twardo stąpającej po ziemi dziewczynie, przyjdzie zmierzyć się z niewyjaśnionymi zjawiskami, z nowo poznanymi ludźmi, ale przede wszystkim z samą sobą. To, co jeszcze wczoraj było pewne, dziś dla Janki już takie nie jest… Niełatwo jest dociec prawdy, gdy rodzina ukrywa sekrety. Trudno też ocenić, kto naprawdę kocha, a kto tylko wykorzystuje dla własnych celów.

Polecam Wam przeczytać tę powieść. Dziękuję wydawnictwu Prozami za egzemplarz recenzencki.

…wystawy w bibliotece…

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprasza do obejrzenia dwóch wystaw. Pierwsza z nich znajduje się na placu przed siedzibą główną przy ul.Piłsudskiego 12. Tam obejrzycie monumentalną wystawę, której bohaterem jest Witold Gombrowicz. Natomiast w holu budynku, na pierwszym piętrze wciąż możecie oglądać wystawę fotografii książek zamieszczanych na blogu Barbary Łopuszyńskiej „Żyję, bo czytam”. To maleńka wystawa, ale oddaje klimat bloga i świat czytelniczy autorki.

…wystawa w „Malczewskim”

Jeśli chodzi o wystawy, to pamiętajcie, że w Muzeum im. Jacka Malczewskiego teraz już na żywo możecie obejrzeć wystawę „Dawno, dawno temu… Baśnie i legendy ziemi radomskiej”, na której prezentowane są opowieści, te popularne i te mniej znane, dotyczące powstania Radomia i okolic. Ekspozycja przeznaczona będzie przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, ale każdy miłośnik naszego regionu znajdzie tu wiele ciekawostek.

Wystawę „Dawno, dawno temu… Baśnie i legendy ziemi radomskiej” możecie oglądać do 31 marca.

Nowości i zapowiedzi wydawnicze

Propozycja od wydawnictwa Zysk i s-ka.

Amerykańskie księżniczki – Katharine McGee

Po wygranej wojnie o niepodległość lud Ameryki oferuje koronę Jerzemu Waszyngtonowi. Dwa i pół wieku później dynastia Waszyngtonów nadal zasiada na tronie. Jak w większości rodzin królewskich obowiązuje kolejka do władzy. Jest przyszła monarchini i „zapasowa bateria”. Każdy dokładnie wie, czego się od niego oczekuje.

Księżniczka Beatrycze jest coraz bliższa temu, by zostać pierwszą królową Ameryki, lecz obowiązki zaczynają jej ciążyć i pojawia się niespodziewana przeszkoda. Nikt nie dba o jej młodszą siostrę, z wyjątkiem przypadków, gdy łamie zasady, więc księżniczka Samanta też nie dba o nic… z wyjątkiem jednego chłopaka, który jest dla niej nieosiągalny. Jest też bliźniak Samanty, książę Jefferson. Gdyby urodził się o kilka pokoleń wcześniej, stanąłby na pierwszym miejscu w kolejce do tronu, ale nowe prawa sukcesji czynią go trzecim. Większość Ameryki uwielbia przystojnego księcia a dwie bardzo różne dziewczyny walczą o jego serce.

Kolejna propozycja pochodzi od wydawnictwa Echa

 

Czarny Lampart, Czerwony Wilk – Marlon James

Dziecko nie żyje. Nie pozostało nic więcej, by wiedzieć. Tropiciel jest myśliwym, znanym w trzynastu królestwach jako ten, który ma nos. I choć zawsze pracuje sam, ten jeden jedyny raz musi zrobić wyjątek. By odnaleźć zaginione dziecko, sprzymierza się z grupą podobnych sobie najemników. A są tam wszyscy: od wiedźmy, przez smutnego olbrzyma, aż do zmiennokształtnego Lamparta. Każde z nich jest śmiertelnie niebezpieczne. Każde z nich pilnie strzeże swoich tajemnic. Podążając za zapachem dziecka, grupa przejdzie przez potężne miasta, groźne rzeki i zaklęte puszcze, na każdym kroku tropiona przez istoty, które pragną ich śmierci. Wątpliwości nie opuszczają Tropiciela ani przez chwilę. Kim jest tajemniczy chłopiec, którego muszą odnaleźć? Dlaczego tak wiele osób chce przerwać ich poszukiwania? I przede wszystkim – kto kłamie, a kto mówi prawdę? Czerpiąc garściami z afrykańskiej historii i mitologii oraz własnej wyobraźni, Marlon James opowiada historię o niesamowitym rozmachu, której akcja dzieje się w starożytnym świecie, dziwnie przypominającym współczesny. „Czarny Lampart, Czerwony Wilk” to opowieść niezwykle brutalna, osadzona w fantastycznej scenerii, a jednocześnie poruszająca.

Data premiery: 24 marca

Marlon James – jamajski powieściopisarz urodzony w 1970 roku. Debiutował w 2005 roku powieścią Diabeł Urubu, która znalazła się w finale nagrody literackiej Los Angeles Times. Międzynarodową sławę przyniosła mu Krótka historia siedmiu zabójstw – wielogłosowa opowieść o zamachu na Boba Marleya. To właśnie za tę książkę James, jako pierwszy pisarz pochodzący z Jamajki, zdobył w 2015 roku Nagrodę Bookera, wyprzedziwszy między innymi Małe życie Hanyi Yanagihary. Czarny Lampart, Czerwony Wilk to jego najnowsza powieść, która znalazła się w finale National Book Award i została okrzyknięta powieścią roku przez „The Wall Street Journal”, „TIME”, „Vogue”, „The Washington Post”.

Komentarze



CLOSE
CLOSE