Zbliżenia – Gwiazdkozaur i Zimowa Czarownica



„Gwiazdkozaur i Zimowa Czarownica”, nowości wydawnicze, przypomnienie o konkursie literackim dla dzieci oraz „Trójkąt niebezpieczeństwa” – o tym dziś usłyszycie w magazynie literackim Zbliżenia

Małgorzata Pawlak – zapraszam do wysłuchania audycji.

Książka „Gwiazdkozaur i Zimowa Czarownica” autorstwa Toma Fletchera została wydana w listopadzie tego roku przez wydawnictwo Zysk i S-ka.

Z okładki:

Czas na kolejne spotkanie z Gwiazdkozaurem! Uwielbiani przez czytelników William i Gwiazdkozaur wracają!

Od niesamowitej przygody Williama z najbardziej niezwykłym dinozaurem na świecie – Gwiazdkozaurem – minął rok.

Teraz chłopiec staje przed nowym wyzwaniem. Trafia na biegun północny i spotka się z tajemniczą Zimową Czarownicą, której moc kontrolowania czasu pozwala Świętemu Mikołajowi podróżować po całym świecie w wigilię Bożego Narodzenia. Kiedy okaże się, że los świąt wisi na włosku, William i Gwiazdkozaur będą musieli zaryzykować wszystko, aby je uratować…

„Gwiazdkozaur i Zimowa Czarownica” to pełna magii i ciepła opowieść – doskonały wybór dla całej rodziny.

Dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka za egzemplarz recenzencki.

 

Nowości wydawnicze

Na początek propozycja od wydawnictwa Czarna Owca „Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie”. To 35 inspirujących opowiadań, które stanowią drogowskaz pokazujący dzieciom, jak być pewnymi siebie, niezależnymi i pełnymi szacunku dla siebie i innych. Historie uczą, jak pielęgnować poczucie wartości w sobie od najmłodszych lat. Dodatkowo pobudzają wyobraźnię i poczucie humoru, zwiększają wytrzymałość, miłość i akceptację dla samego siebie – takim, jakim się jest. Książka skierowana jest do dziewczynek i chłopców w każdym wieku. Dzięki niej staną się osobami, które umieją kochać innych, dlatego że nauczyły się kochać samych siebie.

 

Kolejne propozycje pochodzą od wydawnictwa Zysk i S-ka.

„Z duchami przy wigilijnym stole” to mistrzowska kolekcja niezwykłych opowieści, która przeraża i bawi, zapraszając czytelnika do podróży po świecie upiornych zjaw, poszukiwaczy przygód i nawiedzonych posiadłości. Klasyczne opowieści o duchach, nie dających się wyjaśnić fenomenach, klątwach rodowych i niezwykłych wydarzeniach w wigilię Bożego Narodzenia autorstwa wielu wybitnych pisarzy, jak choćby Walter Scott i Henry James.

Zbiór opowieści przenosi czytelnika w czasy, kiedy w starych dworach skrzypiały schody, a świecę mógł zdmuchnąć podmuch wiatru lub… przechodzący duch. Napisane w różnych okresach historie prezentują pełen arsenał gotyckich motywów i nadprzyrodzonych zjawisk. Duch jest najstarszym i najtrwalszym motywem w literaturze – zmieniają się epoki, przemijają mody, jednak postać ducha niezmiennie pozostaje trwałym elementem naszej kultury popularnej od czasów szekspirowskich po dzisiejsze kinowe i serialowe fascynacje.

 

 

„Odrodzone królestwo” Elżbieta Cherezińska

Trzy wrogie siły wypowiadają wojnę Królestwu. Rozpoczyna się starcie o przyszłość korony.

Stary król rusza na swą największą wojnę. Władysław nie zdejmuje wojennej korony i nie daje się zwieść rozejmom. Przygotowuje się do wielkiej wojny z Zakonem. Jemioła walczy o życie Kazimierza z coraz mroczniejszymi siłami. Zawiera z królem sojusz przeciwko Krzyżakom i wojownikom Starców Siwobrodych.

W tym samym czasie w Malborku toczy się zażarta walka o wizję Zakonu. Wielki mistrz zostaje zamordowany, a jego następca kończy politykę ugody. Wystawia przeciw Polakom wielką armię.

Król Jan Luksemburski hołduje Śląsk, z rozmachem zdobywa północną Italię i wzmocniony sukcesami zwraca wzrok na Królestwo Polskie. Nowy mistrz proponuje mu coś więcej niż sojusz – rozbiór Królestwa. Rikissa decyduje się na ryzykowną grę.

Płoną miasta, wsie i katedry. Wojownicy Trzygłowa tańczą na ołtarzach kościołów. W wielkiej wojnie każdy dzień jest nieprzewidywalny, nawet ostateczna bitwa do której pod Płowcami stają Zakon i Królestwo.

„Odrodzone Królestwo” to finałowa część pięciotomowego cyklu pod tym samym tytułem. Powieść przeprowadza nas przez świat średniowiecznych intryg od północnej Italii przez litewską Wielką Puszczę, krzyżackie zamki i wawelskie zbrojownie. Świat chrześcijański i pogański splatają się ze sobą jeszcze silniej, niż wcześniej.

Walka z Zakonem wchodzi w decydującą fazę, a Elżbieta Cherezińska po raz kolejny udowadnia, że na polu bitwy czuje się równie dobrze, co w zamkowych komnatach.

Wracają wątki i bohaterowie, znani z poprzednich tomów. Wszystkie tajemnice zostaną rozwikłane, misterne intrygi ujrzą światło dzienne, a nawet przypadkowe zdarzenia sprzed lat odegrają zaskakująco ważną rolę w wielkim finale cyklu.

…zostań baśniopisarzem…

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Radomiu zaprasza uczniów podstawówek do udziału w XIV Ogólnopolskim Konkursie Literackim „I ty możesz zostać baśniopisarzem”.

Aby wziąć udział w konkursie należy napisać baśń, wiersz lub scenariusz spektaklu teatralnego. Utwór powinien m.in. twórczo wykorzystywać wybrane motywy z twórczości Hansa Christiana Andersena, a także zawierać elementy wiedzy o tradycji i kulturze swojego regionu, czyli opisy stroju, potrawy, obyczajów czy krajobrazów.

Prace można nadsyłać do 5 stycznia 2021 roku.

Spotkanie autorskie

Na zakończenie zaproszenie na spotkanie autorskie z Marcinem Kępą. Właśnie ukazała się jego najnowsza książka – kryminał „Trójkąt niebezpieczeństwa”.

W środę, 30 grudnia, o godz. 18 odbędzie się spotkanie autorskie (on-line) promujące tę książkę. Rozmowę poprowadzi dr Łukasz Zaborowski. Będzie ją można obejrzeć na profilu facebookowym „Resursy” i na jej stronie internetowej.

Komentarze