Zbliżenia – Mogło być gorzej – T. M. Rudzka„Mogło być gorzej”, Gra miejska Bookujemy Radom i Nagroda literacka miasta Radomia – o tym dziś w magazynie literackim Zbliżenia

Książka „Mogło być gorzej” Teresy Moniki Rudzkiej została wydana w lutym 2021 roku przez wydawnictwo WasPos.

Z okładki:

Pewnego dnia w wypadku zginęła kobieta, a wcześniej matka straciła syna. Rodziny zmarłych przeżywając żałobę, egzystują na miarę swoich charakterów i możliwości. Radca Fabian Jurek straciwszy żonę w nietypowych okolicznościach, rozmyśla nad własnym życiem, uciekając w pracę. Nie może dojść do porozumienia z córką Justyną, anorektyczką, podchodzącą kolejny raz do matury. Starsza kilka lat od Fabiana Mira, poetka i redaktorka, wszystkie swoje uczucia, pragnienia i nadzieje scedowała na syna Marlona i na kotkę Bożenkę.

Oboje poznają się zupełnie przypadkowo, aby natychmiast zapałać do siebie niechęcią. Mira i Fabian mają trudne charaktery, bagaż złych przeżyć, utrwalone przyzwyczajenia i nawyki, ale ich wzajemna antypatia przechodzi ewolucję. Wkrótce wyznają sobie uczucie, później dochodzą do wniosku, że nie są w stanie żyć razem, ponieważ zbyt wiele ich dzieli. Następnie…

Równolegle obserwujemy losy Justyny, córki Fabiana, i syna Miry – Marlona. Ona jest rozpieszczona, samowolna, lubi zawsze stawiać na swoim. Zakochuje się w porządnym, odpowiedzialnym Marlonie, który nie może ścierpieć nachalności Justyny, więc ich znajomość szybko wygasa – podobnie jak u rodziców. Do czasu…

Zabawna, słodko-gorzka opowieść o perypetiach uczuciowych, romans i historia codziennego życia. „Mogło być gorzej”, czyli: jak iść za głosem serca, czy i jak można się otworzyć na drugiego człowieka oraz co w tym wszystkim robią kotka Bożenka i pies Lolo. Sarkazm i nieco czarnego humoru. To książka dla każdego. Będziecie zachwyceni!

Dziękuję wydawnictwo WasPos za egzemplarz recenzencki.

 

Bookujemy Radom

W najbliższy weekend Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprasza do udziału w drugiej edycji gry miejskiej Bookujemy Radom.

W najbliższy weekend, 18 i 19 września, na uczestników łącznie będzie czekać 50 książek ukrytych w przestrzeni miejskiej. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę będzie możliwość zdobycia jednej z 25 nowości wydawniczych. Jak do nich trafić? Trzeba rozwiązać krótką zagadkę wskazującą lokalizację ukrytej książki. Zagadki będą opublikowane w mediach społecznościowych biblioteki (Facebook i Instagram) w sobotę i niedzielę, punktualnie o godz. 12. W grze może wziąć udział każdy, kto dysponuje urządzeniem mobilnym z dostępem do internetu.
Aktywnym uczestnikom gry, którym mimo wszystko nie uda się odnaleźć książek, organizatorzy planują przyznać dodatkową pulę nagród. Trafią one do osób, które zrelacjonują na swoich profilach w mediach społecznościowych akcję poszukiwania książek i oznaczą ją hasztagiem #BookujemyRadom.

Druga edycja gry miejskiej „Bookujemy Radom” jest organizowana we współpracy z Miejskim Zarządem Dróg i Komunikacji w Radomiu w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

 

Nagroda literacka miasta Radomia

Jeszcze do końca września możecie zgłosić książki do Nagrody Literackiej Miasta Radomia. To wyróżnienie przyznawane jest co dwa lata przez Prezydenta Miasta Radomia. Obejmuje wydawnictwa związane z miastem lub regionem radomskim poprzez tematykę lub osobę autora i dotyczy dwóch kategorii:

– książka literacka (np. poezja, proza, dramat, literatura faktu),

– książka naukowa/popularnonaukowa (np. monografie, biografie, opracowania historyczne i inne).

Nagroda będzie wręczona w listopadzie. Jej wartość w każdej kategorii to 10 tys. zł.

Więcej na ten temat znajdziecie na stronie biblioteki.

Komentarze