Zbliżenia – Moje podróże literackie i Czytaj.pl



Magazyn literacki Zbliżenia – dziś polecamy Wam książkę do przeczytania. Będzie też kilka słów o ogólnopolskiej akcji Czytaj.pl i konkurs

Na początek Adrian Szary, radomski poeta, pisarz, polonista poleca książkę „Moje podróże literackie” Leszka Żulińskiego. Ta pozycja została wydana w październiku 2017 roku przez Wydawnictwo Adam Marszałek.

Z okładki:

Ta książka jest wyborem tekstów cyklicznych, które powstały mniej więcej w latach 1985–2010. Oczywiście pisałem wcześniej i potem także różne inne teksty krytycznoliterackie, przede wszystkim recenzje. Rozmaitych tekstów (pomijając tomiki poetyckie) uzbierało się mnóstwo, więc teraz sam zadaję sobie pytanie, dlaczego akurat z tych ułożyłem tę książkę? Otóż powód był prosty: tu zgromadzone teksty stanowiły, jak wspomniałem, cykle. W niektórych partiach także gawędy. No i poniekąd felietony. Dziś niełatwo do nich dotrzeć, bo przecież były rozproszone w prasie, potem w Internecie.

Ta książka powinna nosić podtytuł: varia. Tylko jej ostatnią, trzecią część wyraziście poświęciłem literaturze. Dwie poprzednie części to po prostu moje wspominki z literackich podróży i opowiastki o ludziach pióra. Innymi słowy jest to wybór „hybrydowy”, wspomnieniowy, różnorodny… Ale jednak „literackość” całości wydaje mi się oczywista. Tu prezentuję trzy cykle z nadzieją, że mówią one coś ciekawego i nieszablonowego. Ale tę ocenę zostawiam już Tobie, Drogi Czytelniku.

Leszek Żuliński

CZYTAJ.PL

Przez cały listopad możecie wziąć udział w akcji Czytaj.pl Skierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych, ale i dorośli mogą w niej uczestniczyć. W akcji Czytaj.pl biorą również udział szkoły z Radomia.

Aby wziąć udział w akcji należy pobrać bezpłatną aplikację Woblink, zeskanować kod QR. Kod znajdziecie na czytajpl.pl, na koszulkach i na plakatach oraz w innych miejscach w sieci. Jedna osoba może zaprosić do udziału w akcji pięć kolejnych.

Lista książek dostępnych w ramach Czytaj.pl

1. Jakub Ćwiek „Topiel” (Wydawnictwo Marginesy)

2. Wojtek Drewniak „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnictwo Znak)

3. Paulina Hendel „Strażnik” (We Need YA)

4. Mikołaj Łoziński „Stramer” (Wydawnictwo Literackie)

5. Karolina Macios „Czarne morze” (Wielka Litera)

6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie” (Karakter)

7. Jakub Małecki „Horyzont” (Wydawnictwo SQN)

8. Robert Małecki „Zadra” (Czwarta Strona)

9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów” (Wydawnictwo Filia)

10. Dominika Słowik „Zimowla” (Wydawnictwo Znak)

11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wydawnictwo Otwarte)

12. Mariusz Szczygieł „Nie ma” (wydawnictwo Dowody na Istnienie)

Organizatorami akcji Czytaj PL są: Miasto Kraków, KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink

Partnerem strategicznym jest Instytut Książki.

Wydawcy: Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo SQN, Dowody na Istnienie, Wielka Litera, Czwarta Strona, Filia, Wydawnictwo Otwarte, We Need YA, Wydawnictwo Literackie, Karakter, Wydawnictwo Marginesy

Miasta partnerskie biorące udział w akcji: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Grudziądz, Katowice, Legnica, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Siedlce, Słupsk, Sopot, Szczecin, Toruń, Warszawa, Zamość, Zielona Góra.

KONKURS

Na zakończenie konkurs, w którym do wygarnia są 3 książki. Aby wygrać jedną z nich należy odpowiedzieć na pytanie: Podaj 2 tytuły książek napisanych przez Jakuba Małeckiego.

Odpowiedzi należy wysłać na adres: m.pawlak@radioradom.pl Wygrywają 3 pierwsze osoby, które podadzą prawidłową odpowiedź.

Komentarze