Zbliżenia – Poezja na każdy dzień, Tygiel



Dzisiejszy magazyn literacki Zbliżenia upłynie nam przede wszystkim pod znakiem poezji. A to za sprawą dwóch tomów – Poezja na każdy dzień i Tygiel. Będzie też coś dla wielbicieli warsztatów literackich i nowości wydawnicze

 

Oba tomiki poezji poleca Adrian Szary, radomski poeta, pisarz, polonista.

Pierwszy ze zbiorów poezji, które dziś wam zaprezentujemy nich nosi tytuł „Poezja na każdy dzień”.

Drugi – „Tygiel” – jest antologią z warsztatów prowadzonych w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży Arka w Radomiu.

FREE(RA)DOM FESTIVAL

Wolność a samowolka. O sztuce reportażu. Warsztaty literackie i filmowe

Na te warsztaty w dniach 14-25 czerwca zaprasza Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”.

W ramach Festiwalu Wolności „Free(Ra)Dom” odbędzie się cykl warsztatów poświęconych szeroko rozumianej sztuce reportażu, realizowany w oparciu o kontekst historyczny (na bazie klasycznych tekstów kultury poświęconych wolności).

Do poprowadzenia specjalistycznych zajęć organizatorzy zaprosili wybitnych reporterów i filmowców, wzbogacając cykl warsztatów o spotkania z producentem filmowym i pisarzem. Wymiernym efektem projektu będzie wypracowanie wspólnego pomysłu (i późniejsza realizacja przez uczestników) na formę i treść dwóch reportaży „Radom – miasto Wolności” (tekstowego i

filmowego), które zostaną zaprezentowane w „Resursie” podczas przyszłorocznej sesji

naukowej pod tym samym tytułem. Merytoryczną bazą obu reportaży będą rozmowy –

także w formie sondy ulicznej – z radomianami, a także wypowiedzi historyków i świadków historii – m. in. uczestników Radomskiego Czerwca 1976. Przy realizacji projektu pracować będzie 20 warsztatowiczów.

Warsztaty przede wszystkim skierowane są do młodzieży licealnej i studentów. Obowiązują zapisy. Szczegóły znajdziecie na stronie Resursy Obywatelskiej.

Zajęcia poprowadzą:

Paweł Smoleński – reporter i pisarz, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Autor kilku książek o

tematyce politologicznej m.in. Pokolenie kryzysu (1989), Salon patriotów (1994), Pochówek dla

rezuna (2001) czy Irak. Piekło w raju (2004). Napisał także zbiór reportaży i esejów: Izrael już nie

frunie (2006).

Maria Zmarz-Koczanowicz – reżyserka i scenarzystka filmowa, członek zarządu Gildii Reżyserów

Polskich, autorka wielu filmów dokumentalnych i teatrów telewizji, m.in.: Guczo. notatki z życia

(2020), Gruba (2017), Nowy Wspaniały Świat (2013), Wiera Gran (2012), Profesor. O Leszku

Kołakowskim (2005).

Andrzej Sapija – reżyser, dokumentalista, autor kilkudziesięciu filmów dokumentalnych

o sztuce i literaturze współczesnej, produkcji z dziedziny historii najnowszej, m.in. Stadion –

największe targowiska Europy, Podaj cegłę, czyli polski socrealizm, Polskie Państwo Podziemne,

Powstanie Warszawskie 60 lat później. Wykładowca PWSFTViT w Łodzi i Laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Anna Wydra – producentka filmowa, kierownik produkcji. Właścicielka Studio Produkcji

Filmowych Otter Films. W latach 2014-2017 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Wybrane produkcje: Marek Edelman… I była miłość w getcie (2019), Komunia (2016), Sztuka

znikania (2013), Królik po berlińsku (2009), Wszystko co kocham (2009), Krew Boga (2008), Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie (2008).

Piotr Buczak – reżyser, operator filmowy, montażysta, realizator materiałów o tematyce sportowej,

autor filmów dokumentalnych Zacheusz (2017), My chcemy światła (2018), Kwartet Beethovena

(2020) oraz vlogów: Jurasa, K. Kowalkiewicz, A. Fonfary, M. Sulęckiego oraz serii „Droga do PBN”.

Marcin Kępa – animator kultury, pisarz, regionalista. Autor m. in. książek Paczka radomskich (z

Ziemowitem Szczerkiem), Było nie było. Powidoki radomskie, Sekrety Radomia, Trójkąt Niebezpieczeństwa oraz zbioru Balkony. Siedem opowieści o żydowskim Radomiu. Wieloletni pracownik Ośrodka Kultury i Sztuki “Resursa Obywatelska. W latach 2010-2019 prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego.

 

Nowości wydawnicze

Zysk i spółka

 

Biblioteka o Północy – Matt Haig

Mądra, przejmująca i podnosząca na duchu opowieść o żalu, nadziei i drugiej szansie

Gdzieś poza krańcami wszechświata znajduje się biblioteka wypełniona niezliczoną liczbą książek, z których każda jest historią innej rzeczywistości. Wszyscy czasami zastanawiamy się, jak inaczej mogłoby wyglądać nasze życie, ale co wówczas, gdyby to naprawdę było możliwe? Co, gdybyśmy zyskali okazję wejścia do takiej biblioteki i przekonania się na własnej skórze, czy jakieś inne życie byłoby rzeczywiście bezwarunkowo lepsze?

Nora Seed staje w obliczu takiej właśnie szansy. Kiedy śmierć kota okazuje się ostatnią kroplą, która przepełnia czarę, postanawia rozstać się z tym światem i… trafia do Biblioteki o Północy. Otrzymuje możliwość nowego życia i dokonania innych niż dotąd wyborów – może wybrać inny kraj zamieszkania, uratować związek z narzeczonym, zrealizować marzenie o zostaniu glacjolożką. Każdy taki wybór to nowa przygoda, w trakcie której Nora musi odkryć, co tak naprawdę składa się na satysfakcjonujące życie. A przede wszystkim musi znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie: co sprawia, że w ogóle warto żyć…

Albatros

Zaginiona siostra. Cykl Siedem Sióstr. Tom 7

Bajeczna i pełna przygód podróż dookoła świata w poszukiwaniu Merope, zaginionej siódmej siostry D’Apliese!

Sześć sióstr. Choć urodziły się na różnych kontynentach, wychowały się w bajecznej posiadłości na prywatnym półwyspie Jeziora Genewskiego. Adopcyjny ojciec nadał im imiona mitycznych Plejad. Każda ułożyła sobie życie po swojemu i rzadko mają okazję spotkać się wszystkie razem. Do domu ściąga je niespodziewana śmierć ojca, który zostawił każdej list i wskazówki mogące im pomóc w odkryciu własnych korzeni. I w odnalezieniu odpowiedzi na pytanie, co się stało z siódmą siostrą.

Podążając za sensacyjnymi doniesieniami prawnika rodziny, Georga Hoffmana, który być może ustalił tożsamość zaginionej siostry, Maja i Ally wpadają na jej trop w winnicy w Nowej Zelandii. Znajdują też rysunek niezwykłego pierścienia ze szmaragdem w kształcie gwiazdy. Dla dziewcząt rozpoczyna się wyścig z czasem, aby jak najszybciej odnaleźć Zaginioną Siostrę, żeby mogła razem z pozostałymi siostrami złożyć wieniec na Morzu Egejskim, w miejscu, gdzie Ally ostatnio widziała jacht ojca, Pa Salta.

Niestety Mary McDougal, właścicielka pierścienia, która jako jedyna może potwierdzić, że jej córka Mary Kay rzeczywiście jest Zaginioną Siostrą, właśnie wyruszyła w podróż dookoła świata. Siostry udają się więc kolejno do Nowej Zelandii, Kanady, Anglii, Francji i Irlandii, ale nieuchwytna Merope wciąż wymyka im się z rąk. Wygląda na to, że wcale nie chce, by ją odnaleziono.

Zapomniana przeszłość, skomplikowane relacje uczuciowe i łamiące serca sekrety to znaki rozpoznawcze książek Lucindy Riley. Czytelniczki na całym świecie pokochały „Siedem Sióstr”, jej nastrojową, pełną magii sagę rodzinną o siedmiu siostrach D’Apliese, których przyszłość zapisana jest w gwiazdach.

 

Wydawnictwo Albatros zaprasza również na wirtualne targi książki, które potrwają do 1 czerwca. Więcej na ten temat znajdziecie na profilu facebookowym wydawnictwa.

Komentarze



CLOSE
CLOSE