Zbliżenia – Pokaż mi swoją bibliotekę



W pierwszym w tym roku magazynie literackim Zbliżenia opowiemy wam o książce „Pokaż mi swoją bibliotekę”. Będzie też kilka propozycji od bibliotek z Radomia i regionu radomskiego na ferie i nie tylko

Książka „Pokaż mi swoją bibliotekę” autorstwa Aleksandry Rybki została wydana w kwietniu 2020 roku przez wydawnictwo Znak. Dziś poleca ją Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.

 

Z okładki:

Pokaż mi swoją bibliotekę, a powiem ci…

Kto najchętniej czyta w toalecie i kto trzyma tam książki swoich ulubionych pisarzy? Dla kogo Pięćdziesiąt twarzy Greya to pozycja obowiązkowa, a kto bierze do ręki powieści Wiesława Myśliwskiego jedynie „z przyzwoitości”? Kto wie dokładnie, co znajduje się w jego księgozbiorze, a w czyim mieszkaniu poruszanie się utrudniają stosy książek?

Aleksandra Rybka rozmawia z pisarzami, dziennikarzami, felietonistami, znawcami literatury i języka o najintymniejszej sferze ich życia – o domowych bibliotekach. Pokaż mi swoją bibliotekę to szczera, wielogłosowa opowieść o wyborach, wspólnych rodzinnych przyjemnościach i wspomnieniach związanych z książką. Jerzy Bralczyk, Justyna Sobolewska, Sylwia Chutnik, Michał Rusinek i inni zdradzają swoje guilty pleasures, wspominają o powinnościach literackich i największych czytelniczych grzechach.

Trzeba sobie, Jurku, uczciwie powiedzieć, że nie bylibyśmy razem, gdybyśmy tak nie rozmawiali, jak rozmawiamy. A nie rozmawialibyśmy tak, jak teraz z panią, gdybyśmy nie przeczytali tego wszystkiego, co przeczytaliśmy.

[fragment rozmowy z Jerzym Bralczykiem i jego żoną, Lucyną Kirwil]

Ferie w bibliotece

Od kilku dni trwają ferie zimowe. Do 15 stycznia niektóre biblioteki mają dla was propozycje spędzenia tego czasu.

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprasza dzieci na „Biblioteczne pacynkowanie”.

Do końca ferii w poniedziałki, środy i piątki na fanpage’u facebookowym i kanale youtube Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu o godzinie 11 są zamieszczane pacynkowe teatrzyki. Są to interpretacje znanych i lubianych wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, które ucieszą i dzieci, i dorosłych. O godzinie 14 dostaniecie zadanie do wykonania, związane z filmem. Zadania należy wysyłać na adres mailowy biblioteki. Dla najaktywniejszych uczestników przygotowane zostały dyplomy i drobne upominki.

Kolejna propozycja to Literackie ferie dla dzieci i młodzieży od Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Białobrzegach. Z okazji ferii organizatorzy przygotowali codzienną porcję łamigłówek, dzięki którym będziecie mogli wykazać się swoją wiedzą, na temat znanych już Wam pozycji książkowych.

Każdego dnia ferii zimowych na stronie internetowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Białobrzegach są zamieszczane pakiety do pobrania zawierające m.in. zagadki, rebusy oraz krzyżówki. Jeśli ktoś nie ma możliwości pozyskania pakietu w domu, może go odebrać w Bibliotece MGOK. Po wypełnieniu wszystkich kart pracy, rozwiązany pakiet należy dostarczyć do Biblioteki MGOK. Dla wszystkich aktywnych poszukiwaczy literackich przygód przewidziano dyplomy i upominki. Zabawa skierowana jest do dzieci z klas I-VI.

Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach zaprasza dzieci na swój profil na facebooku. Tam możecie obejrzeć filmiki z cyklu w Krainie bajek i wysłuchać m.in. historii o Cudaczku Wyśmiewaczku czy Jeżyku Cyprianie i jego przyjaciołach przygotowujących się do świąt.

…bajki, konkursy…

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie zaprasza dzieci do czytania i słuchania bajek zasypianek i bajek na dobranoc. Na stronie bajki-zasypianki.pl znajdziecie m.in. Bajkę indiańską o ptaku-rudziku i Bajkę o pięknej Peroli i zaczarowanym pałacu.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży zaprasza dzieci do udziału w konkursie „Świąteczne ozdoby choinkowe, szopka bożonarodzeniowa”. Aby wziąć udział w tym konkursie należy wykonać szopkę lub ozdobę choinkową z tradycyjnych materiałów np.: bibuły: słomy, papieru, złotka, pierza, waty itp. Następnie wykonaną pracę należy dostarczyć do biblioteki w Iłży do 20 stycznia. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 22 stycznia.

Na zakończenie propozycja od Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedlni Letnisko. Ta placówka zaprasza dzieci i dorosłych do udziału w konkursie „Czy znasz życie i mowę swych przodków – zapytaj babcię, zapytaj dziadka!”. Celem tego konkursu jest przywołanie wspomnień dla mieszkańców starszego pokolenia wywodzących się ze wsi, a dla pokolenia młodszego – możliwość poznania przeszłości swoich przodków. Konkurs skierowany jest do mieszkańców z terenu Gminy Jedlnia-Letnisko. Uczestnicy konkursu muszą odpowiedzieć na pytania zamieszczone na stronie internetowej Biblioteki i wypełnione Karty Odpowiedzi dostarczyć do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedlni-Letnisko do 30 kwietnia.

Komentarze