full screen background image

Zieleń zastąpi betonWyspa ciepła zniknie sprzed pawilonów przy ulicy Kusocińskiego na osiedlu XV-lecia. Tam gdzie teraz króluje beton pojawi się zieleń. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji przygotował projekt przebudowy terenu a społecznicy zadbali o sadzonki roślin. – Pojawią się drzewa, krzewy i kwiaty – mówi Jarosław Staniszewski ze Stowarzyszenia Zielona Akcja

Wyspa ciepła to zjawisko towarzyszące miejskiemu krajobrazowi gdzie asfalt i beton wypierają tereny zielone. Efektem jest wyższa temperatura panująca na zabetonowanych przestrzeniach. Na Osiedlu XV-lecia ma się to zmienić. Tutaj przy pawilonach przy ulicy Kusocińskiego, pomiędzy ulicami Miłą i Chrobrego, wkrótce powstanie zielony skwer. W miejscu betonu pojawi 12 grabów kolumnowych, znana z innych miejsc w Radomiu róża Marathon oraz trzy jarząby. Jak wyjaśnia Jarosław Staniszewski z Zielonej Akcji miejsce, gdzie będzie likwidowana wyspa ciepła, nie zostało wybrane przypadkowo.

Społecznikom w likwidacji wyspy ciepła pomaga Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji. Drogowcy wzięli na siebie przygotowanie projektu przebudowy oraz usunięcie części betonu na wskazanym terenie. Z takiej współpracy jest zadowolony Jerzy Zawodnik, zastępca prezydenta Radomia.

Zieleń w miejscu betonu przy Kusocińskiego pojawi się w pierwszy dzień wiosny. Wtedy społecznicy, wraz z zaprzyjaźnionymi organizacjami oraz mieszkańcami XV-lecia, dokonają nasadzeń.

 

Komentarze