Zmiana dofinansowania dla nowych niań



Od 2018 roku budżet państwa pokryje tylko 50% składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe za nianie. Jeżeli umowę uaktywniającą zawarto przed 1 stycznia, to dalej obowiązują stare zasady, czyli pełne dofinansowanie składek

Na terenie południowego Mazowsza na początku stycznia były 93 nianie korzystające ze wsparcia budżetu państwa.

– Jest ono możliwe dzięki tzw. umowie uaktywniającej, czyli specjalnym rodzaju umowy zlecenie zawartej z rodzicami dziecka. Określa m.in. czas i miejsce sprawowania opieki nad pociechą, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia i czas przez jaki umowa ma obowiązywać. Po jej zawarciu oraz przy spełnieniu kilku dodatkowych wymogów 50% składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe wyliczone od zarobków niani nieprzekraczających minimalnego wynagrodzenia za pracę zostaną opłacone z budżetu. Pozostałe 50% (lub więcej, gdy niania zarabia powyżej minimalnego wynagrodzenia) pokrywają rodzice – tłumaczy Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Do końca grudnia 2017 roku dofinansowanie było pełne. 1 stycznia 2018 roku weszły w życie nowe przepisy, które obniżyły wsparcie budżetu do 50%. Osoby, które podpisały umowę z nianią przed 1 stycznia 2018 roku nie muszą się jednak martwić, ponieważ w ich przypadku wciąż obowiązują stare zasady.

Dofinansowaniem składek objęte są nianie opiekujące się dzieckiem od 20 tyg. życia do końca roku szkolnego, w którym skończy 3 lata. Wyjątkowo okres ten może być przedłużony do 4 lat, gdy nie ma możliwości objęcia dziecka wychowaniem przedszkolnym.

Nianią może zostać osoba spoza rodziny, ale również spokrewniona – np., ciocia, babcia, dziadek, czy pełnoletnie rodzeństwo. Nianią nie może być matka oraz ojciec dziecka. Co więcej – rodzice muszą być czynni zawodowo. Po zawarciu umowy uaktywniającej jeden z rodziców zgłasza w ZUS na formularzu ZUS ZFA siebie jako płatnika składek, a na formularzu ZUS ZUA nianię jako ubezpieczoną.

Niezależnie od zmiany w przepisach dofinansowanie z budżetu państwa dotyczy wyłącznie składek wyliczonych od zarobków niani nieprzekraczających minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli niania zarabia więcej, to rodzice pokrywają pełne składki, ale tylko od kwoty przekraczającej 2100 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 r.).

– Niezależnie od daty zawarcia umowy i kwoty wynagrodzenia na życzenie niani można ją zgłosić również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Składkę na to ubezpieczenie sfinansuje sama niania z własnych środków, a rodzic będący płatnikiem składek będzie ją jedynie wpłacał do ZUS – dodaje Piotr Olewiński.

Rodzice, którzy będą mieli jakikolwiek problem ze zgłoszeniem czy też rozliczeniem składek za nianię mogą skorzystać z pomocy pracowników ZUS w wypełnieniu niezbędnych formularzy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.zus.pl/nianie.

Liczba niań korzystających z dofinansowania dla poszczególnych placówek ZUS na terenie oddziału (stan na 9 stycznia)

Oddział w Radomiu – 47
Biuro Terenowe w Pionkach – 7

Inspektorat w Grójcu – 28
Inspektorat w Kozienicach – 3
Inspektorat w Szydłowcu – 6
Inspektorat w Zwoleniu – 2
Suma dla całego Oddziału ZUS w Radomiu – 93
Polska – 8 444

Komentarze



CLOSE
CLOSE