full screen background image

Znamy nominowanych do Nagrody Literackiej im. W. GombrowiczaKatarzyna Pochmara-Balcer, Olga Hundt, Anna Wiśniewska-Grabarczyk, Łukasz Zawada i Jakub Tabaczek otrzymali nominacje do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Kto z nich ją otrzyma, o tym dowiemy się we wrześniu

Pisarze otrzymali nominacje za swoje pierwsze książki, wydane w małych oficynach wydawniczych stawiających na debiutantów.

Nominowanych i zwycięzców wybiera kapituła w składzie: Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska. Sekretarzem kapituły jest kurator Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński.

W tym roku członkowie kapituły mieli do przeczytania 70 książek. Postanowili nominować: Katarzynę Pochmarę-Balcer za „Lekcje kwitnienia” (Nisza), Olgę Hundt za „Psy ras drobnych” (wyd. Ha!art), Annę Wiśniewską-Grabarczyk za „Porzeczkowego Josefa” (Anagram), Jakuba Tabaczka za „Czytajcie, co jest Wam pisane” (Mamiko), oraz Łukasza Zawadę za wydane również przez Niszę „Fragmenty dziennika SI”.

Jak podkreślają członkowie kapituły – poziom dużej części książek zgłoszonych do konkursu był wyrównany, wybór nominowanych nie był ani łatwy, ani oczywisty. W tym roku jurorzy docenili cztery powieści i zbiór opowiadań.

– W tej edycji werdykt promuje wyłącznie autorów pierwszych książek, choć zgodnie z regulaminem Nagrodę Gombrowicza można otrzymać również za drugą prozę. Taki pomysł twórców nagrody to nie tylko nawiązanie do dwóch książek wydanych przez Witolda Gombrowicza przed jego emigracją, ale także szansa dla tych autorów, których debiut przeszedł niezauważony albo był przedwczesny – tłumaczy Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza.

To już czwarta edycja tej nagrody. Przypomnijmy, że laureat nagrody otrzymuje 40 tysięcy złotych. Od tego roku organizatorzy postanowili nagradzać też wszystkich nominowanych – kwotą dwóch tysięcy złotych.

Zwycięzcę poznamy 15 września, podczas festiwalu „Opętani Literaturą”

Dotychczasowi laureaci Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza to: Weronika Murek i Maciej Hen (2016), Anna Cieplak (2017) oraz Marcin Wicha (2018). Do wszystkich edycji konkursu zgłoszono łącznie ponad 300 książek.

Współorganizatorami nagrody i festiwalu są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza w Wsoli (oddział warszawskiego Muzeum Literatury). Wydarzeniom patronuje i uczestniczy w nich – Rita Gombrowicz.

Od trzech edycji Mecenasem nagrody jest Jarosław Krzyżanowski, zaś Partnerem Głównym festiwalu po raz drugi Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Partnerem nagrody jest Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu.

Fot. Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Komentarze