full screen background image
Search

Zwoleń – miasto mistrza Jana


Jan Kochanowski i wszystko co z nim związane to znak szczególny tego miasta. A czym jeszcze może się pochwalić Zwoleń? O tym w naszej rozmowie z burmistrz miasta.

Zwoleń to miasto położone nad rzeką Zwolenką, w południowo – wschodniej części województwa mazowieckiego na osi dróg krajowych Warszawa – Sandomierz i Radom – Lublin.

Gmina zajmuje obszar 160,12 km2, zamieszkuje ją 15 687 mieszkańców, w tym w mieście 8 418, a w gminie 7 269.
Gmina ma charakter rolniczy, co stwarza dogodne warunki dla przemysłu rolno – spożywczego.

W mieście i gminie rozbudowana jest infrastruktura techniczna, tj. sieć gazowa, wodociągowa, kanalizacyjna.

– Wieszcz Jan Kochanowski to nasza duma i nasz magnes turystyczny. Ale Zwoleń to nie tylko Kochanowski. To także piękne okolice. Miasteczko urokliwe, bardzo czyste – mówi Bogusława Jaworska, burmistrz Zwolenia.

Miłośnicy sportu mogą spędzić czas w Zwoleniu na sportowo. Jest tam wiele stowarzyszeń, m.in. Zwoleń Biega, Zwoleńska Grupa Rowerowa.

Można też skorzystać z nowo rozbudowanego zbiornika wodnego.

Ci, którzy lubią muzykę ludową mogą wziąć udział w zabawach tanecznych z kapelami ludowymi.

Atrakcje i imprezy

W samym mieście można zobaczyć kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Znajduje się tam kaplica Św. Franciszka z tablicami nagrobnymi Jana i rodziny Kochanowskich – nekropolia rodu Kochanowskich oraz kaplica Św. Stanisława z XVII wiecznym drewnianym ołtarzem ufundowanym przez Zuzannę Wołucką Owadowską, wnuczkę Poety.

Obok kościoła znajduje się Muzeum Regionalne, które prezentuje wystawy stałe i czasowe dotyczące Jana Kochanowskiego i regionu.

Na rynku jest pomnik Jana Kochanowskiego.

Warto też pojechać do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Muzeum ostatnio przeszło remont. Kolejne miejsce godne uwagi to Sycyna, gdzie zobaczymy obelisk z 1621 roku, w odrestaurowanym parku krajobrazowym został zaznaczony ostał zarys fundamentów dworku, w którym urodził się wieszcz.

Miłośnicy przyrody mogą wybrać się do rezerwatu „Miodne” i „Ługi Helenowskie”.

Sztandarową imprezą w Zwoleniu są Imieniny Pana Jana odbywające się w czerwcu. Przez kilka dni mieszkańcy i turyści mogą skorzystać z wielu atrakcji.

Plany na rok 2018

Demontaż starej fontanny i budowa nowej, Urszulka zapraszająca turystów by chwilę odpocząć na ławeczce podczas wędrówki po mieście. W 2018 roku Zwoleń przejdzie kilka zmian.

– W miejsce zdemontowanej fontanny zostanie wybudowana nowa. Na rynku stanie ławeczka, na której będzie można przysiąść. Miejsce do odpoczynku będzie wskazywała Urszulka, córka Jana Kochanowskiego. W chodniku prowadzącym do pomnika mistrza Jana będzie można przeczytać jego fraszki – mówi Bogusława Jaworska, burmistrz Zwolenia.

W tym roku zostanie również przebudowane zabytkowe kino Świt. Na tę inwestycję miasto dostało dotację w ramach Regionalnego Instrumentu Terytorialnego w wysokości 95%, czyli około 6 mln zł. Ta inwestycja powinna się zakończyć do połowy lipca.

Fot. Urząd Miejski w Zwoleniu

KomentarzeCLOSE
CLOSE