2019 rokiem Stanisława MoniuszkiRok 2019 został ustanowiony rokiem Stanisław Moniuszki. W tym roku przypada 200. rocznica urodzin kompozytora. Z tej okazji została przygotowana wystawa planszowa poświęcona życiu i twórczości tego wybitnego kompozytora

Wystawa składa się z 15 plansz o wymiarach 100×70 cm i ma układ modułowy. Obiekty, które będzie można oglądać pochodzą ze zbiorów Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, Muzeum Teatralnego Opery Narodowej i Muzeum Literatury w Warszawie.

Ekspozycja ukazuje najważniejsze dzieła Stanisława Moniuszki, miasta w których mieszkał, jego europejskie podróże, działalność jako dyrygenta, dyrektora Opery Narodowej, wydawcy własnych utworów. Na planszach pokazana jest również jego rodzina, która miała ogromny wpływ na postawę społeczną i artystyczną kompozytora. Znajdziemy tu także mało znane rysunki ze szkicownika jego ojca Czesława Moniuszki, fotografie rekwizytów i kostiumów z wystawianych oper i wiele innych szczegółów z życia artysty.

Na wydruk plansz i ich dystrybucję samorząd województwa mazowieckiego przekazał 140 tys. zł. Wystawę będzie można zobaczyć w 137 bibliotekach na Mazowszu, także w regionie radomskim, m.in. w powiecie kozienickim, białobrzeskim, lipskim czy przysuskim.
Szczegółowy wykaz bibliotek znajdziecie na stronie mazovia.pl

O kompozytorze

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 r. w Ubielu na Białorusi. Inspirację do muzyki stanowiła dla niego twórczość ludowa. W idealny sposób łączył folklor z obowiązującymi wówczas europejskimi kanonami opery. Dorobek kompozytora składa się z oper, pieśni, kantat, utworów religijnych, symfonicznych, kameralnych i solowych, a także operetek, baletów i muzyki do dramatów. Imponuje różnorodnością twórczości.

KomentarzeCLOSE
CLOSE