full screen background image
Search

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej – pierwsze szkolenie

->

Od nowego roku ruszyły bataliony Obrony Terytorialnej w Radomiu i Płocku. Żołnierze, którym przyświeca hasło „Zawsze gotowi, zawsze blisko!”, 12 stycznia wspólnie z batalionem w Grójcu wezmą udział w szkoleniu rotacyjnym. Jest to pierwsze szkolenie obu tych batalionów. 6 MBOT do tej pory przyjęła w swoje szeregi blisko 800 ochotników i liczba ta cały czas rośnie. 

12 stycznia, ochotnicy z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wezmą udział w szkoleniu rotacyjnym, tym razem we wzmocnionym składzie. Ponad 300 żołnierzy w ten weekend, odbędzie szkolenie rotacyjne. W ramach zajęć będą doskonalić umiejętności ze szkolenia strzeleckiego, taktycznego oraz regulaminów. Będą to łącznie 24 godziny szkolone rozłożone w czasie weekendu.

– W zajęciach będą uczestniczyć żołnierze Obrony Terytorialnej z 61 blp z Grójca, 62 blp z Radomia oraz 64 blp z Płocka. Jest to pierwsze szkolenie rotacyjne trzech batalionów stacjonujących na terenie województwa mazowieckiego – informuje ppor. Jolanta Maciaszek , oficer prasowy MBOT.

W Grójcu szkolić się będzie niemal 90 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. Batalion stacjonujący w Grójcu został sformowany jako pierwszy w lipcu 2017 roku. Dowodzi nim ppłk Janusz Ostrowski. W roku 2018 jako pierwszy w brygadzie zaczął szkolenie żołnierzy ochotników. Do tej pory przeprowadzono cztery szkolenia podstawowe, sześć szkoleń wyrównawczych oraz dziewięć szkoleń rotacyjnych (indywidualnych) w ośrodkach szkolenia poligonowego w Dębie i Wędrzynie oraz Grójcu i Pomiechówku.

W 62 blp mieszczącym się w Radomiu, szkolenie odbędzie się na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Uczestniczyć w nim będzie ponad 110 żołnierzy. Batalionem dowodzi ppłk Łukasz Baranowski. Na terenie Pomiechówka oraz Warszawy – Wesołej szkolić się będzie blisko 120 żołnierzy wchodzących w skład płockiego batalionu, którego dowódcą jest ppłk Tomasz Fiszer.

Żołnierze OT przez pierwszy rok odbywają szkolenie indywidualne, które realizowane jest w trybie rotacyjnym – co najmniej raz w miesiącu. Pełny cykl szkoleń trwa trzy lata; obejmuje m.in. szkolenie specjalistyczne. W trzecim roku prowadzone będzie szkolenie zgrywające pododdziały. W sumie szkolenie żołnierza ochotnika trwa 3 lata.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty w Radomiu, Grójcu, Pomiechówku i Płocku. Dowodzi płk Grzegorz Kaliciak.

Źródło: 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Komentarze