Zbliżenia – Pełnia życia – A. Maciąg



„Pełnia życia”, konkursy literackie, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a także Dekameron – wieczór opowieści czasów zarazy – o tym dziś w magazynie literackim Zbliżenia

„Pełnia życia” Agnieszki Maciąg została wydana w październiku 2016 roku przez wydawnictwo Otwarte.

Z okładki:

Życie jest wielką podróżą, pełną lepszych i gorszych chwil oraz niespodziewanych zwrotów akcji. Historia mojego życia wygląda jak spełnienie marzeń o sukcesie większości współczesnych kobiet. Zostałam top modelką, pracowałam na całym świecie, podróżowałam. Nagrałam płytę, prowadziłam programy telewizyjne, zagrałam w filmie, byłam dyrektorem kreatywnym i artystycznym znanych odzieżowych marek. Ludzie mnie podziwiali, odnosiłam sukcesy, miałam fajną rodzinę i udany związek. Jednak mimo tego zewnętrznego szczęścia ciągle czegoś mi brakowało. Czułam wewnętrzny ból, który z biegiem czasu narastał. Zna go większość kobiet…

W tej książce opisuję, jak to się stało, że odnalazłam szczęście i pokochałam swoją duszę. Teraz doświadczam trwałego dobra, radości, spokoju – są we mnie i promieniują na innych. Szczęście na dobre się u mnie zadomowiło. Doświadczam pełni życia.

Mam nadzieję, że moja historia zainspiruje i Ciebie.

Z miłością,
Agnieszka

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

23 kwietnia będziemy obchodzili 27. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To dzień poświęcony promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich.

Dzień został proklamowany w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Idea święta książki ma swój początek w roku 1930 w Katalonii. Data obchodów związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.

W tym dniu UNESCO zachęca uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także wydawców i bibliotekarzy, do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania za pośrednictwem stron w mediach społecznościowych, takich jak np.: #WorldBookDay.

Znaczącą rolę w promocji książki i czytelnictwa odgrywa Sieć miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury. Do sieci należą dwa polskie miasta: Kraków i Wrocław.

Z inicjatywy UNESCO, od dwudziestu lat, co roku 23 kwietnia kolejne miasto staję się Światową Stolicą Książki. W 2021 r. jest nią Tbilisi, stolica Gruzji.

 

KONKURSY LITERACKIE

„Po co nam konstytucja?”

Stowarzyszenie Przyjaciół Jedlni-Letnisko i Wrzosowa zaprasza dorosłych i młodzież w wieku 12-17 lat do udziału w konkursie „Po co nam konstytucja?”. Konkurs jest podzielony na dwie kategorie: plastyczną i literacką. W części plastycznej można zrobić prace plastyczne i multimedialne: plakat, kolaż, animację czy film. W części literackiej należy napisać np: wiersz, esej, felieton, opowiadanie czy scenariusz.

Pracę konkursową należy sfotografować lub zeskanować i przesłać ją drogą elektroniczną na adres: stacjakultura21@gmail.com w tytule wpisując KONKURS. Zgłoszenia przyjmowane są do 29 kwietnia.

Szczegółowy regulamin konkursu znajdziecie na stronie Stowarzyszenia Przyjaciół Jedlni-Letnisko i Wrzosowa.

 

Haiku w MBP

Kolejny konkurs to „17 sylab wolności” organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu.

Tematem konkursu jest bardzo szeroko pojęta wolność – np. wolność w ujęciu historycznym – odnosząca się do konkretnych wydarzeń w historii ludzkości, jak indywidualnym; wolność idei, człowieka, literatury, sztuki itd. Forma literacka haiku narzuca ograniczenia formalne. Utwór ma mieć maksymalnie 17 sylab rozpisanych na trzy wersy 5-7-5, które muszą być przestrzegane.

Prace konkursowe należy dostarczyć do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu do 1 czerwca. Dla zwycięzców przygotowano nagrody pieniężne.

Konkurs jest organizowany w ramach obchodów Radomskiego Czerwca Wolności.

Szczegółowy regulamin znajdziecie na stronie internetowej placówki.

 

Grupa Opowiadaczy

Na profilu facebookowym radomskiego Amfiteatru możecie obejrzeć filmy w ramach cyklu „Wieczór opowieści czasów zarazy. Dekameron”. Dekameron to zbiór 100 nowel pełnych niezwykłych przygód, miłości, erotyzmu i zabawnych historii wyrażających podziw dla ludzkiej bystrości i sprytu.

Opowiadają członkowie Radomskiej Grupy Opowiadaczy. Radomska Grupa Opowiadaczy zawiązała się na początku 2017 roku. Do tego czasu spotyka się regularnie, ćwiczy i występuje. Członkowie grupy to indywidualności o różnych zainteresowaniach i charakterach, w których jest pasja do snucia opowieści i zabawy słowem.

Na profilu Amfiteatru znajdziecie już m.in. opowieści w wykonaniu Lidii Mikockiej-Rosińskiej, Dariusza Wróbla czy Szymona Góralczyka. Dzisiaj o godz. 20 będziecie mogli wysłuchać opowieści „Belka i słomka” w wykonaniu Ryszarda Ryziewicza.

Komentarze