„Amadeusz” – premiera w Teatrze PowszechnymPrzedstawienie pt. „Amadeusz” w reż. Pawła Aignera to nowa propozycja Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Premierowy spektakl zaplanowany jest na 1 czerwca. Będzie to ostania premiera na dużej scenie w tym sezonie artystycznym.

Cudowny dzieciak obdarzony boskim talentem. Popełniający gafę za gafą. Nienawykły do dyplomacji. Za nic mający konwenanse. Nieokrzesany, ale ujmujący i szczery. Nonszalancki. Ekscentryczny. Bezkompromisowy. Wolfgang Amadeusz Mozart. Muzyczny geniusz wszechczasów. Jego wybitny talent w równej mierze budził zachwyt, co był źródłem niepohamowanej zawiści.

Któregoś dnia ów bezczelny, piekielnie uzdolniony młodzik niespodziewanie pojawia się w życiu Antonio Salieriego – szacownego, poważnego kompozytora, cesarskiego kapelmistrza, który swojej pozycji dorobił się po latach żmudnej, wytężonej pracy. To spotkanie na zawsze odbierze spokój utytułowanemu mistrzowi i stanie się jego przekleństwem.

Salieri, obsesyjnie zazdrosny o niezwykły talent, przerażony własną przeciętnością odbitą w geniuszu Mozarta, zaczyna go osaczać siecią intryg i kłamstw. Nie zawaha się przed niczym, by zniszczyć rywala…

Zdumiewające! Po prostu niewiarygodne! To były pierwsze i jedyne rękopisy nut. Ale nie zawierały żadnych poprawek. Ani jednej. Po prostu zapisał muzykę, którą miał w głowie. Strona po stronie, jakby pisał pod dyktando. I była to muzyka skończona i doskonała jak żadna inna. Usunięcie choć jednej nuty przyniosłoby jej ujmę. Przesunięcie jednej frazy zburzyłoby całą strukturę. Zrozumiałem, że muzyka, którą słyszałem w pałacu arcybiskupa, nie była przypadkiem. Znowu słyszałem głos Boga. Patrzyłem na tę strukturę precyzyjnych pociągnięć pióra. Na to doskonałe piękno.

Peter Shaffer „Amadeusz”

AMADEUSZ – Peter Shaffer
Przekład: Kazimierz Piotrowski
Reżyseria: Paweł Aigner
Scenografia: Magdalena Gajewska
Kostiumy: Zofia de Ines
OBSADA: WOLFGANG AMADEUSZ MOZART – Mateusz Paluch, ANTONIO SALIERI – Łukasz Stawowczyk, KONSTANCJA MOZART – Aleksandra Bogulewska, KATHERINA CAVALIERI – Agnieszka Grębosz, TERESA SALIERI – Joanna Zagórska, CESARZ JOSEF II – Adam Majewski, JOHANN KILIAN VON STRACK – Marek Braun, HRABIA FRANZ ORSINI-ROSENBERG – Wojciech Ługowski, BARON GOTTFIRIED VAN SWIETEN – Mateusz Michnikowski, VENTICELLO 1 – Mateusz Kocięcki, VENTICELLO 2 – Daniel Mosior, IGNAZ GREYBIG – Michał Węgrzyński

KomentarzeCLOSE
CLOSE