„Amok” w cyklu „Kultura Dostępna”



Film Katarzyny Adamik został oparty na prawdziwej historii Krystiana Bali, którą żyły media na całym świecie. W wydanej w 2003 roku książce „Amok” opisał on zbrodnię bardzo podobną do tej, o którą został później oskarżony! Na seans z cyklu „Kultura Dostępna” zaprasza 17 sierpnia o godz. 18:00 Kino Helios w Radomiu.

Sprawa Bali dała początek najgłośniejszemu procesowi poszlakowemu w historii Polski, a jej przebieg relacjonowały m.in. BBC, Guardian, New Yorker, Time, Daily Mail, The Washington Post, Der Spiegel, Le Figaro, Le Parisien i Telegraph.

W rolę Krystiana Bali w filmie wcielił się Mateusz Kościukiewicz. Jego żonę Zofię zagrała Zofia Wichłacz (laureatka Złotych Lwów za „Miasto 44”), której występ w „Amoku” wyróżniono w Berlinie nagrodą Shooting Star 2017, przyznawaną najzdolniejszym europejskim aktorom młodego pokolenia. Obok nich, w roli policjanta, który z determinacją próbuje rozwikłać tajemnicę zobaczymy Łukasza Simlata. Partnerować mu będzie Mirosław Haniszewski, znany z obsypanego nagrodami obrazu „Jestem mordercą” oraz Jan Peszek w roli profesora Bali.

„Amok” to mistrzowsko skonstruowany thriller psychologiczny, w którym przeplatają się miłość, zdrada i niepohamowana żądza; a widz od samego początku zadaje sobie pytanie – czy autor książki jest mordercą czy też stał się ofiarą własnych ambicji i nieszczęśliwego zbiegu okoliczności?

Zdecydowałam, że nie spotkam się z Krystianem Balą. Chciałam być przede wszystkim wolna w swojej interpretacji. Nie chciałam, żeby człowiek, który ma dosyć silną osobowość, wpływał na moją ocenę. Nie chciałam nawet kojarzyć Bali z prawdziwym człowiekiem. Zależało mi na wolności, aby móc całkowicie wykreować tę postać na ekranie.  Tym bardziej, że w znacznym stopniu odrealniamy też samą, otaczającą bohaterów, rzeczywistość. Akcja nie rozgrywa się w konkretnym roku, konkretnym mieście czy nawet państwie…  Oczywiście wiadomo, że fabuła dzieje się gdzieś tutaj, u nas, ale w samym filmie nie jest to doprecyzowane. Wszystko po to, aby stworzyć lekko odrealniony świat.  Zależało mi na odniesieniach do stylistyki neo-noir. Atmosfera, klimat filmu, miały być dobitniejsze niż sam realizm – mówi reżyser, Katarzyna Adamik.

Opis filmu:

Rybacy wyławiają z Odry zmasakrowane ciało. Przerażające odkrycie zostaje nagłośnione przez media i trafia do wszystkich serwisów informacyjnych w kraju. Ofiarą okazuje się architekt Mariusz Roszewski, jednak winnych zbrodni nie udaje się odnaleźć i sprawa – z braku dowodów – trafia do policyjnego „archiwum X”. Cztery lata później anonimowy donos wiąże zabójstwo Roszewskiego z fabułą powieści „Amok” autorstwa Krystiana Bali (Mateusz Kościukiewicz). Autentyczność doniesień postanawia zbadać inspektor Jacek Sokolski (Łukasz Simlat), dociekliwy funkcjonariusz z mroczną przeszłością. Policjant szybko odkrywa podobieństwa między zabójstwem a opisaną w książce zbrodnią. W toku śledztwa poznaje również samego Balę. Ich spotkanie rzuci nowe światło na sprawę i rozpocznie emocjonujący pojedynek pomiędzy Krystianem i Sokolskim – dwójką bardzo silnych osobowości, nieustannie balansujących na granicy dobra i zła. W intrydze, w której fikcja wymiesza się z rzeczywistością, a kłamstwo i prawda przestaną być możliwe do odróżnienia, zwycięzca może być tylko jeden.

Prasa o filmie:

„Policyjne śledztwo utknęło w martwym punkcie, dopóki nie zapoznano się z makabrycznym thrillerem” – The Guardian

„Autor polskiego bestsellera został skazany na 25 lat więzienia za zamordowanie człowieka, którego podejrzewał o romans z żoną” – Telegraph

„Krystian Bala podkreślał, że jego powieść jest wyłącznie wyrafinowaną fikcją, jednak prowadzący śledztwo byli przekonani, że zawiera klucz do nierozwiązanego morderstwa” – New Yorker

„Bala ogłosił, że do złożenia zeznań zmusiła go policja” – Spiegel

„Amok” w cyklu „Kultura Dostępna” 17 sierpnia o godz. 18:00 w Kinie Helios w Radomiu.

Reżyseria: Kasia Adamik („Wataha”, „Boisko bezdomnych”)
Scenariusz: Richard Karpala

Obsada: Mateusz Kościukiewicz („11 minut”, „Panie Dulskie”, „W imię… ”, „Bez wstydu”, „Wszystko, co kocham”), Łukasz Simlat („Konwój”, „Karbala”, „Moje córki krowy”, „Pani z przedszkola”, „W imię…”), Zofia Wichłacz („Miasto 44”, „Powidoki”), Jan Peszek („Król życia”, „Syberiada polska”, „Pręgi”, „Ubu król”), Magdalena Kuta („Historia Roja”, „Pakt”, „Obywatel”, „Lincz”), Bogdan Koca („Sąsiady”, „Biegnij, chłopcze, biegnij”, „Dzień kobiet”, „Janosik. Prawdziwa historia”), Mirosław Haniszewski („Jestem mordercą”, „Bodo”, „Fotograf”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „80 milionów”), Maria Seweryn („Dzień kobiet”, „Boisko bezdomnych”, „Glina”, „Julia wraca do domu”), Iza Kuna („Maria Skłodowska-Curie”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Biegnij, chłopcze, biegnij”)

zdjęcia: Witold Bączyk

źródło: Materiały prasowe dystrybutora

Komentarze