Barwy dziecięcych losów – sentymentalno-magiczna wystawa w Malczewskim

Od piątku, 11 maja w Muzeum im. Jacka Malczewskiego będzie można oglądać magiczną wystawę pt.: „Barwy dziecięcych losów. Mali bohaterowie w kulturze i sztuce”. Dzięki tej niezwykłej ekspozycji zwiedzający przeniosą się w czasie, trafiając do krain zamieszkanych przez postaci z bajek oraz szkolnych lektur. Będzie to zarówno sentymentalna jak i ekscytująca podróż.

Wystawa „Barwy dziecięcych losów” ma na celu ukazanie i przybliżenie małych bohaterów przede wszystkim pozytywistycznych nowel, a także powieści czytanych od szkół podstawowych po licea. – Ekspozycja poprzez swoją wielowątkowość i różnorodność zbytów m.in. z zakresu kultur pozaeuropejskich, etnografii Polski, malarstwa XIX- XX-wiecznego kierowana jest nie tylko do dzieci i młodzieży. Dorośli także są jej adresatami – mówiła kuratorka Agnieszka Kozdęba. – W sumie udało nam się zgromadzić około 600 eksponatów. Eksponaty zostały wypożyczone z kilku muzeów z Polski oraz od prywatnych kolekcjonerów.

Wystawa podzielona jest na kilka części. Pierwsza przybliża takie nowele jak „Janko Muzykant”, „Tadeusz” Elizy Orzeszkowej oraz „Antek” Bolesława Prusa. – W niewielkiej chacie pokażemy autentyczne wyposażenie wsi XIX i XX-wiecznej. Znajdą się tu takie eksponaty jak wyposażenia domów, naczynia, ubranka i zabawki dziecięce. W tej części zaprezentujemy także malarstwo ukazujące dziecko wiejskie. Ponadto krajobrazy takich artystów jak Kossak, Malczewski, czy Chełmoński – wymieniała Agnieszka Kozdęba.

Kolejne części ekspozycji to czasy PRL-u, następnie Egipt, Sudan, Etiopia i Kenia, czyli odtworzenie wędrówki Stasia i Nel oraz przygód Tomka Sawyera. Tutaj codzienność krajów egzotycznych zostanie pokazana przez przedmioty kultury materialnej, elementy strojów, biżuterię, a nawet uposażenie wielbłąda. Zwiedzający poprzez wystawę będą także mogli przenieść się do świata czarodziejskiego. – Ostania cześć bardzo bajkowa to ekspozycja poświęcona „Alicji w krainie Czarów, „Małemu Księciu”, „Opowieściom z Narni”. Małego Księcia przedstawimy w sposób symboliczny. Udało nam się wypożyczyć oryginalny kombinezon sprzed 39 roku, czyli kombinezon lotnika. Znajdą się również lalki i rekwizyty z polskich teatrów – opisywała Agnieszka Kozdęba.

Wystawa „Barwy dziecięcych losów. Mali bohaterowie w kulturze i sztuce” jednocześnie otwiera tegoroczny sezon w muzeum i jak zapewniał dyrektor Adam Zieleziński, od tego momentu w Malczewskim będzie się działo dużo, dużo więcej.

Ekspozycja czynna do końca bieżącego roku.

Komentarze