pionkibieg

Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę, 26 lutego w Pionkach, odbędzie się Największy Bieg w Polsce „Tropem Wilczym bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Jest to piąta edycja biegu.

Start i meta Biegu w Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Sosnowej 3. Rejestracja zawodników rozpocznie się o godz. 11. Natomiast sam bieg rozpocznie się o godz. 12. Trasa głównego biegu liczy 1963m. Jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.
Trasa biegu towarzyszącego liczy 3000m.

Organizatorami biegu są: Miasto Pionki, ZHR, Patriotyczne Pionki oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Chętni do udziału w Biegu mogą się zgłaszać mailowo ma adres: a.iwanowski@pionki.pl, m.pawlowicz@pionki.pl, pod numerem telefonu (48) 341 42 35 lub bezpośrednio przed startem.

Karta zgłoszenia, regulamin oraz przebieg tras biegów dostępne są na stronie miasta.

Kim byli Żołnierze Wyklęci:

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowej w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określa ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Żołnierze ci zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120 – 180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Ostatni zanany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi.
Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „ Lalek” zginął w walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku.

Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia.
Według ciągle niepełnych danych, w latach 1944 – 1956, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

Biegi odbędą się również w innych miastach naszego regionu, m.in. Radomiu, Jedlni Letnisko czy Lipsku.

W sobotę, 18 lutego, w 70 rocznicę śmierci por. Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”, w Radomiu złożono kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych przy ul. Beliny-Prażmowskiego. Wcześniej, kościele Garnizonowym, została odprawiona msza św. w intencji Komendanta „Zagończyka” i Żołnierzy Związku Zbrojnej Konspiracji.

Por. Franciszek Jaskulski „Zagończyk” – był komendantem Związku Zbrojnej Konspiracji na Ziemi Radomskiej. Został zamordowany w 1947 roku w więzieniu w Kielcach.

Komentarze