Budżet Radomia na rok 2018 wreszcie został uchwalony. Po sześciogodzinnej burzliwej sesji radni doszli do porozumienia. Za przyjęciem uchwały budżetowej głosowało 26 radnych, 2 wstrzymało się od głosu
– Dobrze, że mamy budżet, ale wprowadzone zmiany cofają niektóre projekty o wiele lat. Decyzją radnych PiS, SLD oraz niezrzeszonych, z planu wydatków zostało wykreślonych wiele zadań przeze mnie proponowanych – powiedział po uchwaleniu budżetu Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
– Uchwalony budżetu uważam za sukces całej rady. Zapewniam, że w ciągu roku, jeśli prezydent będzie chciał wprowadzić do budżetu którąkolwiek z wykreślonych ulic, my to zatwierdzimy – powiedział Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu.
Radna Platformy Obywatelskiej Marta Michalska-Wilk stwierdziła, że zaproponowane przez PIS i przyjęte poprawki do budżetu cofają nasze miasto, wprowadzają nas w marazm i niejednokrotnie odbierają mieszkańcom inwestycje, na które czekali od lat.
Jednym z radnych, który wstrzymał się od głosu był Ryszard Fałek, ze Wspólnoty Samorządowej. – Poprawki, które były zgłoszone dewastowały poszczególne dziedziny życia społecznego, kulturę, sport, to co było przez wiele lat płynne, harmonijne. Nie miały uzasadnienia skąd będą finansowane i jakie będą prognozy finansowe po tych poprawkach. Dlatego nie mogłem tego poprzeć. Z racji tego, że deklarowałem, że poprę każdy budżet, żeby RIO za nas budżetu nie układało, a zobaczyłem że była zdecydowana większość wstrzymałem się od głosu – tłumaczy Ryszard Fałek.
Pozostawione inwestycje
Największe inwestycje, które pozostały w tegorocznym budżecie miasta to m.in. budowa trasy N-S, przebudowa alei Wojska Polskiego, dokończenie remontów kamienicy Deskurów i ratusza, remont Placu Jagiellońskiego, budowa żłobka przy ulicy Michałowskiej i przedszkola przy Kilińskiego, przebudowa niebezpiecznych skrzyżowań: Wernera-Mireckiego-Szarych Szeregów i Mieszka I-Królowej Jadwigi-Brzustowska, a także inwestycje w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym i Pogotowiu Ratunkowym.
Wykreślone inwestycje
Radni opozycji wykreślili z budżetu budowę dróg wokół nowej hali i stadionu przy ul. Struga, przebudowę parkingu przed szpitalem przy ulicy Tochtermana oraz okroili pieniądze przeznaczone na rewitalizację parków, co oznacza, że może nie zostać odnowiony park na Obozisku. Radni zdecydowali też o zmianie kształtu Radomskiego Programu Drogowego. Zamiast proponowanego asfaltowania 68 ulic gruntowych, zatwierdzili listę 17 ulic, w tym kilku posiadających już utwardzoną nawierzchnię lub takich, na których swoje prace planują wkrótce Wodociągi Miejskie.
Radni ograniczyli też wydatki na organizację m.in. obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i kolejnej rocznicy Radomskiego Czerwca. Zmniejszyli wydatki na oświetlenie ulic, odśnieżanie, koszenie traw i sprzątanie miasta.
Mniej pieniędzy będzie na wspieranie klubów sportowych oraz na wydarzenia kulturalne, takie jak Dni Radomia czy Festiwal Artystów Ulicznych. Nie będzie także możliwy zakup wyposażenia remontowanej kamienicy Deskurów.
Teraz radomski budżet musi zatwierdzić Regionalna Izba Obrachunkowa.