Władze Radomia wystąpiły do Wojewody Mazowieckiego. Miasto chce, aby wojewoda złożył wniosek o ujęcie przebudowy alei Wojska Polskiego w budżecie państwa. Wojewoda poparł już ten wniosek.
Przypomnijmy, że aleja Wojska Polskiego wzbudziła skrajne emocje zarówno u przedstawicieli miasta, jak i u radomskich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Głównym problemem są jak zawsze pieniądze. Według władz miasta przebudowa powinna zostać sfinansowana w większości z funduszy pochodzących z budżetu państwa. Innego zdania są politycy Prawa i Sprawiedliwości. Więcej o całej awanturze można przeczytać TUTAJ.
Władze Radomia starają się jednak o dofinansowania przebudowy z budżetu państwa. Prezydent wystąpił już z prośbą do Wojewody Mazowieckiego, aby złożył on wniosek o ujęcie tej inwestycji w budżecie państwa. Wojewoda Zdzisław Sipiera poparł ten wniosek. Władze miasta szykują się do kolejnych rozmów, tym razem z ministrem finansów.
– Z informacji, którą ostatnio otrzymaliśmy z Ministerstwa Finansów jasno wynika, że taki wniosek może złożyć właśnie wojewoda. Stąd nasze wystąpienie. Rozmowa była rzeczowa. Nasza inicjatywa spotkała się ze zrozumieniem ze strony pana wojewody. Jesteśmy przygotowani na następny krok, czyli rozmowy z ministrem finansów – powiedział prezydent Radosław Witkowski.
Według planu przygotowanego przez władze miasta projekt „Przebudowa drogi krajowej nr 9 i 12 w Radomiu – ulicy Wojska Polskiego i ulicy Żółkiewskiego na odcinku od ul. Zbrowskiego do ul. Kozienickiej wraz z przebudową ul. Zwolińskiego” powinna potrwać trzy lata. Władze Radomia gotowe są pokryć z budżetu miasta 20 procent kosztów przebudowy alei Wojska Polskiego.
– Jest to droga krajowa, którą poruszają się przede wszystkim samochody spoza Radomia, w tym wiele zagranicznych TIR-ów. Dlatego taka proporcja wydaje się najwłaściwsza. Wiem, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości twierdzili, że nie da się wpisać radomskiej inwestycji do budżetu państwa, ale z pisma Ministerstwa Finansów jednoznacznie wynika, że jest to możliwe. By tak się stało wojewoda musi złożyć wniosek i muszą go poprzeć parlamentarzyści – dodał prezydent.
Miasto szacuje, że koszt przebudowy odcinków trasy nr 9 i 12 wyniesie ponad 116 milionów złotych. Projekt został już opracowany. Niedługo zostanie także wydane pozwolenie na budowę. Przebudowa alei Wojska Polskiego według planów miasta powinna potrwać trzy lata. Remont zakończy się najprawdopodobniej w 2020 roku.