Teatr Powszechny w Radomiu rozpoczyna dziś nowy cykl „Czytamy Gombrowicza”. Na Scenie Kotłowania o godz. 18:00 aktorzy pod opieką Kingi Dębskiej zaprezentują opowiadanie „Tancerz Mecenasa Kraykowskiego”. To opowieść o irracjonalnym uczuciu, jakim bohater obdarza przypadkowo spotkanego człowieka
„Tancerz Mecenasa Kraykowskiego” to opowiadanie napisane w 1926 roku. Był to pierwszy tekst, który Gombrowicz uznał za dostatecznie dobry, by kontynuować pisanie. Zostało opublikowane po raz pierwszy w 1933 roku, w zbiorze „Pamiętnik z okresu dojrzewania”. To opowieść o irracjonalnym uczuciu, jakim bohater obdarza przypadkowo spotkanego człowieka – mecenasa Kraykowskiego. Pogrąża się on w chorej miłości, z namaszczeniem przyjmuje upokorzenia, nagabuje i naśladuje obiekt swego uczucia. Czy można to współcześnie nazwać stalkingiem? Jaka jest granica między uwielbieniem a prześladowaniem? Po spotkaniu teatr zaprasza do wzięcia udziału w rozmowie o przeczytanym utworze.
Witold Gombrowicz „Tancerz Mecenasa Kraykowskiego” – poniedziałek, 21 października godz. 18.00, Scena Kotłownia, wstęp bezpłatny.
Opieka reżyserska Kinga Dębska. Czytać będą: Agnieszka Grębosz, Natalia Samojlik, Mateusz Kocięcki, Adam Majewski, Mateusz Michnikowski, Mateusz Paluch.
Kinga Dębska – Absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Orientalistycznym UW, Camerimage Film School w Toruniu oraz reżyserii w FAMU w Pradze. Laureatka wielu nagród festiwalowych, m.in. za filmy Hel, Aktorka, Józek i jego dzieci. Jak dotychczas największy sukces – zarówno artystyczny, jak i komercyjny – przyniósł jej film Moje córki krowy – otrzymała za niego Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Tytuł wyróżniono także dwoma Orłami: za najlepszy scenariusz oraz nagrodą publiczności. Moje córki krowy zostały ponadto dostrzeżone i docenione w Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce, nagroda „Złote Zęby”), Moskwie (Nagroda Główna FFP „Wisła”) oraz na China Golden Rooster & Hundred Flowers Film Festival (Nagroda Publiczności). Zdobywczyni III Nagrody PISF (wspólnie z Miką Dunin) za scenariusz Zabawa, zabawa w konkursie „Script Pro”. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Cykl „Czytamy Gombrowicza” realizowany jest w ramach zadania XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.