Dom Kultury Idalin to kolejna placówka kultury w Radomiu do której zaglądamy w ramach podsumowania roku 2017.
Został wybudowany w 1973 r. w czynie społecznym przez mieszkańców dzielnicy Idalin. Początkowo działał jako placówka dzielnicowa w strukturach Radomskiego Ośrodka Kultury. Samodzielność i charakter placówki miejskiej zyskał w 1991 roku.
Swoje siedziby mają w nim: Stowarzyszenie „Inicjatywa Lokalna”, Klub Seniorów, Klub Kwadransowych Grubasów, Klub Modelarsko-Historyczny „SOKÓŁ”.
– Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską Rafa, Zlot modularzy kolejowych, zdobyte nagrody formacji tanecznych na mistrzostwach Polski – to sukcesy, którymi w tym roku możemy się pochwalić – mówi Grzegorz Molenda, dyrektor Domu Kultury Idalin.
Szef Domu Kultury Idalin jest również dumny z formacji tanecznych działających w placówce, które zdobyły tytuły na mistrzostwach Polski.
Dom Kultury Idalin wraz ze stowarzyszeniem Sprężyści prowadzą także projekt Mobilne Muzeum Rowerów Zabytkowych.
Projekt muzeum realizowany jest z Budżetu Obywatelskiego na rok 2017. Otwarcie muzeum będzie zwieńczeniem rocznej pracy przy projekcie oraz finałem wydarzeń odbywających się w ramach projektu.
– Do tej pory w ramach Mobilnego Muzeum Rowerów Zabytkowych udało się zrobić Festyn Retro-rowerowy, Wystawę w Noc Muzeów oraz Wyścigi kolarskie m.in. w ramach Uliczki Tradycji. Zakupiono też kilka zabytkowych rowerów – mówi Grzegorz Molenda, dyrektor Domu Kultury Idalin.
Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 16 grudnia o godz. 18 przy Placu Konstytucji 3 Maja 8 (w dawnym hotelu Europejski). Wstęp wolny. Dla osób w strojach retro przewidziane są niespodzianki.
Jakie plany na nowy rok ma Dom Kultury Idalin? – Dużo zależy od budżetu jaki będziemy mieli. Jeśli będą pieniądze, wtedy zrobimy zaplanowane imprezy – tłumaczy Grzegorz Molenda.
I dodaje, że chce utworzyć w placówce studio nagraniowe. Już są poczynione w tym celu pewne kroki. Zaadoptowane jest na nie pomieszczenie.