Dzieła wybitnych mistrzów malarstwa na wystawie w radomskim muzeum

Sto pięćdziesiąt obrazów uświetni wystawę „Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie polskim 1850-1939)”. Są to dzieła wybitnych mistrzów malarstwa takich jak Józef Chełmoński, Jacek Malczewski czy Stanisław Witkiewicz

Wystawa została podzielona na cztery części przedstawiające pory roku.

Prezentujemy niektóre eksponaty etnograficzne, są to między innymi cztery pełne stroje ludowe czyli po 4 pary z różnych regionów Polski z Krakowa, z gór, ale także mamy nasz radomski strój regionalny. Centralnym punktem tej wystawy jest wieniec dożynkowy, bo wszystko to co się dzieje na wsi, wszystkie prace polowe dążą do tego, żeby te plony zostały zebrane.

– mówiła kurator wystawy Ilona Pulnar-Duszyk.

Dlaczego wystawa dotyczy twórczości malarzy z XIX wieku mówi zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz kurator wystawy dr Adam Duszyk:

Wiek XIX jest takim specyficznym stuleciem z tego względu, że było to stulecie powstań narodowo-wyzwoleńczych i kolejnych fal emigracji polskiej. Polscy artyści pisarze malarze czy kompozytorzy tworzący na emigracji bardzo tęsknili za Polską i w ich twórczości, w malarstwie też bardzo często widać tę tęsknotę za krajem. Oczywiście wszebogata jest literatura przedmiotów opisująca kulturę, pracę, przyrodę, święta i obyczaje, natomiast nas zainspirowała mała książeczka Zofii Kossak „Rok polski” napisana też z perspektywy emigrantki. Ona pisała tę książkę w latach pięćdziesiątych mieszkając już poza Polską w Kornwalii, przepiękne poetyckie opisy polskich świąt obyczajów przyrody i krajobrazów.

Wernisaż wystawy w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu 15 września o godzinie 17. Oglądać dzieła będzie można do końca roku.

Komentarze