Elektroniczne zwolnienia lekarskie jednak od grudnia



Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) będą obowiązywać nie od 1 lipca, a od 1 grudnia 2018 r. Zmiana terminu całkowitego wycofania papierowego formularza to więcej czasu na przyzwyczajenie się do nowego rozwiązania bowiem, by mieć do nich dostęp pracodawcy powinni założyć konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Od 2016 roku trwa okres przejściowy, który dopuszcza wystawianie zarówno tradycyjnych, jak i elektronicznych zwolnień. Za kilka miesięcy to się jednak zmieni. – Korzyści, które niesie ze sobą wdrożenie e-ZLA, pracodawcy odczują w pełni dopiero po założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) – mówił Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego. – Część z nich, tzn. rozliczający składki za co najmniej 5 osób, ma ustawowy obowiązek założenia takiego konta. Przepisy prawa nie zobowiązują pozostałych przedsiębiorców do posiadania profilu. Biorąc pod uwagę jednak liczne korzyści, nie tylko dot. obsługi e-ZLA, warto zrobić to dobrowolnie.

Brak konta oznacza dodatkowe, niepotrzebne czynności związane z obiegiem dokumentu. Jeżeli przedsiębiorca nie założy profilu na PUE, to powinien pisemnie powiadomić o tym swoich pracowników. Muszą o tym wiedzieć, ponieważ po otrzymaniu e-ZLA mają obowiązek dostarczyć mu wydruk zwolnienia. To, czy dany pracodawca założył już profil na PUE, a tym samym czy jest w stanie odebrać zwolnienie w elektronicznej formie, zobaczy także lekarz. Podczas wystawiania formularza sprawdzi to w systemie. Jeżeli będzie taka potrzeba, to wręczy pacjentowi wydruk e-ZLA. Brak profilu na PUE oznacza także, że właściciel firmy musi sprawdzić, czy pracownik dostarczył zwolnienie i czy zmieścił się w terminie 7 dni od daty jego otrzymania. To byłoby zbędne przy elektronicznym obiegu dokumentu.

Na PUE, a dokładnie profilu płatnika składek (czyli przedsiębiorcy), widać wszystkie zwolnienia lekarskie pracowników. Można także w prosty sposób wysłać do ZUS wniosek o skontrolowanie chorego, co do którego istnieją podejrzenia symulowania. Obsługa e-ZLA na PUE nie wymaga ponadto codziennego logowania do portalu i sprawdzania jego zawartości. Istnieje opcja ustawienia powiadomień mailowych lub SMS-owych. Poinformują one przedsiębiorcę najpóźniej następnego dnia o wystawieniu pracownikowi zwolnienia lekarskiego. Dzięki temu szef szybko dysponuje pełną wiedzę potrzebną do ewentualnej zmiany organizacji pracy swojego zespołu w czasie choroby jednego z pracowników. Profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS można założyć w kilka minut w każdej placówce Zakładu. Najlepiej poprosić o to doradcę ds. e-ZLA, który poza utworzeniem konta omówi funkcje portalu oraz odpowie na wszystkie pytania dotyczące zwolnień lekarskich – dodał Piotr Olewiński.

W maju 29,16% zwolnień lekarskich w Polsce miało postać elektroniczną. W województwie mazowieckim było to odpowiednio 37,14%, a Radomiu 26,55%.

Komentarze