Etno, edu, eko – dzień dziecka w PSP 24

„Chrońmy nasze środowisko i jego zasoby – dzięki nam świat może być jeszcze piękniejszy”, piknik ekologiczny pod takim tytułem odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 24 im. Kornela Makuszyńskiego w Radomiu Piknik odbył się z okazji Dnia Dziecka

Na uczestników pikniku czekało wiele atrakcji m.in.: spotkanie z pszczelarzem – panią Moniką z pasieki w Skaryszewie, która opowiadała o życiu pszczół, ich znaczeniu w naszym życiu, pracy pszczelarza.

Uczniowie zadawali mnóstwo pytań dotyczących tego zagadnienia, tym bardziej, że cały czas obserwowali z wielkim zainteresowaniem żywe pszczoły umieszczone w specjalnym pokazowym ulu za szklaną szybą.

Część osób wyłoniona w ramach zorganizowanego konkursu pod hasłem „ Bystra pszczoła” uczestniczyła w warsztatach robienia świeczek z więzy pszczelej.

Chętnych nie zabrakło do spróbowania sił w warsztatach rzeźbiarskich pod okiem profesjonalisty –

radomskiego rzeźbiarza – Adama Sobienia. Rzeźbiarz opowiadał uczniom o swojej pracy, narzędziach, rodzajach drewna stosowanego w pracy. Według jego wskazówek uczniowie wykonali samodzielnie prace w drewnie.

Ponadto dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonali: recyklingowe roboty, witraże ważek, eko-ludki z modeliny, przypinki ekologiczne oraz z kolorowymi pszczołami, ekologiczne koty, zdrapki z owadami.

Uczniowie uczestniczyli również w mini plenerze malarskim – malowali drewniane zakładki z motywami kwiatowymi.

Nie zabrakło quizów i konkursów z zakresu wiedzy o ekologii i przyrody. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody.

W trakcie pikniku można było zobaczyć jak powstają ekologiczne zabawki z włóczki.

Na spragnionych młodych adeptów czekał kącik ziołowy z własnoręcznie przygotowaną lemoniadą na bazie mięty i cytryny.

W trakcie pikniku ekologicznego został ogłoszony konkurs pod hasłem: „Wykaż kulturę, ochroń naturę”, w ramach którego uczestnicy musieli napisać życzenia dla Planety Ziemi. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach prowadzonego przez Dom Kultury „Idalin” projektu pod hasłem: „ 3 x E dla wody: ETNO,EDU,EKO”.

Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”.

Fot. DK Idalin

Komentarze