full screen background image

Folklor, muzyka, dawne dwory – zwiedzamy powiat przysuskiPowiat przysuski leży w południowo-zachodniej części województwa mazowieckiego. Jego siedzibą jest miasto Przysucha. W skład powiatu wchodzą jeszcze: Odrzywół, Klwów, Potworów, Rusinów, Gielniów, Wieniawa i Borkowice

Powiat przysuski położony jest w wyjątkowo malowniczym zakątku Mazowsza. Sprzyja temu gównie urozmaicona rzeźba terenu ukształtowana dzięki położeniu między Garbem Gielniowskim a Równiną Radomską.

Pasy wzniesień podzielone dolinami, przeciętymi rzekami i strumykami stanowią doskonałe miejsce dla siedlisk ptactwa wodnego, żerowania i życia wielu gatunków zwierząt.

Zwiedzając kolejne miejscowości można zobaczyć m.in. dwory (Zbożenna, Borkowice), muzeum w Przysusze, a także wspólnie z mieszkańcami wziąć udział w wiejskich potańcówkach.

Do dziś na terenie powiatu podtrzymywane są tradycje związane z kapelami ludowymi, w których to czasem grają całe rodziny.

O tym co jeszcze warto zobaczyć zwiedzając powiat przysuski mówi gość Radia Radom – dr Justyna Górska-Streicher, etnograf z Muzeum Wsi Radomskiej.

 

Więcej informacji na temat powiatu przysuskiego, jego walorach przyrodniczych, dziejach, dziedzictwie kulturowym czy znanych ludziach, trasy turystyczne i kącik kulinarny, można znaleźć w przewodniku subiektywnym Tradycja Mazowsza – powiat przysuski napisanym przez dr Justynę Górską-Streicher.

 

Zdjęcia pochodzą z przewodnika

Komentarze