Rozbudowa sieci gazowych w regionie radomskim to temat spotkania, które odbyło się we wtorek w starostwie. – Do tej pory podejście do inwestycji w gazociągi było czysto ekonomiczne. Cieszę się, że to się zmieni i nawet tam, gdzie jeszcze nie ma wystarczającej ilości odbiorców, a jest potencjał, sieć zostanie poprowadzona – mówił podczas zebrania starosta Waldemar Trelka.
W spotkaniu na temat gazyfikacji Ziemi Radomskiej wzięło udział ponad 40 wójtów i burmistrzów, a także wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, posłowie Anna Kwiecień i Dariusz Bąk, starostowie przysuski i lipski Marian Niemirski i Robert Śmieciuch. Zebranie obyło się z inicjatywy starosty Waldemara Trelki oraz przy zaangażowaniu posła Andrzeja Kosztowniaka. – Spotkaliśmy się dzisiaj, żeby porozmawiać o planach rozbudowy sieci gazowych, ale także żeby poznać oczekiwania mieszkańców – powiedział poseł Andrzej Kosztowniak.
– Frekwencja na zebraniu pokazała, że sprawa jest ważna, a samorządowcy zainteresowani inwestycjami, które zapowiada Polska Spółka Gazownictwa – dodał Marek Oleszczuk rzecznik prasowy Starosty Radomskiego. Dyrektor Warszawskiego Oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa Robert Kwiatkowski omówił realizowane inwestycje, w większości na etapie projektów i przetargów. – Sieć gazowa na terenie województwa mazowieckiego jest słabo rozwinięta, moim priorytetem jest, by to zmienić. W najbliższych latach chcemy wyeliminować tzw. białe plamy – zapewniał dyrektor Robert Kwiatkowski.
Wójtowie i burmistrzowie mieli okazję zapoznać się ze szczegółową mapą planowanych linii gazowych bądź kontynuacją dotychczas istniejących. – Do tej pory podejście do inwestycji w gazociągi było czysto ekonomiczne. Cieszę się że z informacji, jakie dzisiaj otrzymaliśmy wynika, że to się zmieni i nawet tam, gdzie jeszcze nie ma wystarczającej ilości odbiorców, a jest potencjał, tam sieć zostanie poprowadzona – mówił starosta Waldemar Trelka.
– Wójtowie zwrócili uwagę na kilka zasadniczych problemów przy realizacji takich zadań, przede wszystkim na prawo do dysponowania nieruchomościami prywatnymi i poprosili obecnych parlamentarzystów o podjęcie kroków dążących do zmiany obowiązującego prawa, które nie sprzyja rozbudowie linii gazowej. Przedstawiciele spółki zachęcali do wykonania miejscowych planów zagospodarowania i zapewnili, że będą rozmawiać indywidualnie z zainteresowanymi samorządowcami, ci natomiast zadeklarowali w ciągu półtora miesiąca rozpoznać potrzeby mieszkańców i wytypować dużych potencjalnych odbiorców. Z taką wiedzą i chęcią ze strony inwestora rozwój sieci gazociągowej jest realny – opisywał rzecznik prasowy Marek Oleszczuk.
– Wtorkowe spotkanie to m.in. efekt naszych wcześniejszych rozmów z mieszkańcami, którzy wielokrotnie sygnalizowali chęć podłączenia gazu do swoich domów, firm i zakładów produkcyjnych. Zdaję sobie sprawę, że to zadanie na wiele lat, ale pierwszy krok został zrobiony – podsumował starosta Waldemar Trelka.