Honorowi dawcy krwi poszukiwani!

Honorowych dawców krwi w naszym mieście nie brakuje, ale im bliżej wakacji, tym zapotrzebowanie na ten życiodajny płyn wzrasta. By zapobiec deficytowi 9 maja, w czwartek w godzinach popołudniowych zostanie przeprowadzona zbiórka krwi. Miejsce akcji to plac przy ulicy Lekarskiej 4 w Radomiu.

Ambulans Radomskiej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie czekał na dawców w godzinach od 12:00 do 16:00 przy przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Tytusa Chałubińskiego. – Zaplanowaliśmy zbiórkę na popołudnie po to, by radomianie nie musieli brać wolnego dnia w pracy – tłumaczyła Katarzyna Stanios, kierownik Działu Sprawozdawczości Promocji i Marketingu Regionalnego w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. – Okres wiosenno-letni jest najbardziej problemowy. Kierowcy zaczynają jeździć brawurowo i liczba wypadków drogowych wrasta. Wówczas krew jest niezbędna, a warto podkreślić, że jedna poszkodowana osoba może potrzebować do 6 jednostek krwi podczas operacji.

Jednostka wynosi 450 ml, czyli tyle ile jednorazowo może oddać dawca. Ponadto w okresie wakacyjnym nie przeprowadza się zbiórek w szkołach. Młodzież zawsze chętnie bierze udział w tego typu akcjach, więc gdy skończy się rok szkolny, duża liczna dawców odpada. Analogicznie musimy szukać sposobów, by zapobiec deficytowi krwi, której termin przydatności upływa po 46 dnia od pobrania – mówiła Katarzyna Stanios. – Co ważne, radomskie centrum współpracuje także z placówkami w Warszawie, Lubinie, czy Krakowie. Centra wzajemnie się wspierają, gdy w danym mieście krwi zabraknie. Najczęściej poszukujemy krwi z czynnikiem ujemnym. Osoby ze wskaźnikiem Rh- w Polsce spotyka się bardzo rzadko.

Kto może zostać dawcą?

Honorowym dawcą może zostać każda osoba między 18 a 65 rokiem życia, która waży co najmniej 50 kilogramów. Przeciwwskazaniem do pobrania krwi jest wykonanie akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Dyskwalifikują również zabiegi operacyjne, endoskopowe i inne diagnostyczne badania (np. gastroskopia, artroskopia, laparoskopia) oraz zabiegi, które były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi wykonane w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Jak przygotować się do oddania krwi?

Przed oddaniem krwi trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 litry płynów i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi. W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli: nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Komentarze