II Kongres Radom Przyszłości za nami

Zgromadzenie innowatorów, entuzjastów, chcących kształtować przyszłość Radomia i jego mieszkańców – to główny cel zakończonego w sobotę II Kongresu Radom Przyszłości, który odbywał się na terenie dawnej Fabryki Broni

Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia była prezentacja koncepcji obiektu po rewitalizacji. Jak zaznacza architekt Mieczysław Bielański z ART FM, budynek będzie spełniał dwie funkcje:

Z jednej strony będzie wielkim centrum kongresowym, miejscem spotkań, centrum dialogu, z drugiej strony będzie towarzyszyła stała wystawa, obecnie pod nazwą „Res Publica”. Będzie to wystawa międzynarodowa wielkoformatowa, opowiadający historię w zasadzie organizmu państwowego, który my nazywamy „Rzeczpospolitą”. Będzie to historia opowiedziana z perspektyw różnych narodów. W tej chwili planujemy cztery ścieżki – polską, litewską, białoruską i ukraińską, ale będzie dostępna również w językach innych narodów, które kiedyś wchodził w skład Rzeczpospolitej. Chcemy, żeby ta wystawa była wypełniona filmami, modelami 3D, rekonstrukcjami fortec, zamków, ale też będzie pełna obyczajów, różnych kultur, języków i wierzeń w dawnej Rzeczpospolitej.

Koszt całej inwestycji to pół miliarda złotych. Jak podkreśliła Zuzanna Waniek, członek Zarządu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, w tej edycji pojawiło się wiele nowości:

Szereg nowych innowacji dla młodych ludzi w ramach budowania Kadr Przyszłości, warsztaty, tworzenie, inspirowanie młodych do wykreowania Miasta Przyszłości, ale również nadanie nowego tytułu – „Lidera Przyszłości”. To tytuł dla młodych ludzi, młodych innowatorów, który ma być inspiracją, przyczynkiem do wymiany wiedzy, do doświadczeń. Nagradzamy młode osoby, które działają na rzecz budowania Kadr Przyszłości i promowania nowoczesnych technologii.

Nagrodę otrzymał niespełna 19-letni Maksymilian Paczyński, laureat jednego z globalnych konkursów, organizowanych przez Intel, autor programu „FATIK”, wykrywający oznaki zmęczenia u kierowcy:

Działam już od kilku lat, więc taka nagroda to jest przede wszystkim pokazanie i udowodnienie, że moja praca ma rzeczywiście jakąś wartość i bardzo się z tego cieszę. Aktualnie skupiam się przede wszystkim na nowym projekcie związanym z PWC, ze względu na to, że wygraliśmy w konkursie organizowanym przez tą firmę. Tworzymy okulary dla ludzi niewidomych, którzy będą mogli na przykład słyszeć cały tekst. Cały software do tego i hardware – tym aktualnie się zajmujemy razem z zespołem.

– mówi laureat Maksymilian Paczyński.

Drugą edycję II Kongresu Radom Przyszłości podsumował Adam Bielan, poseł do Parlamentu Europejskiego:

Mieliśmy szeroki wachlarz tematów – z jednej strony była prezentacja tzw. Forum Radom czyli nowoczesnego centrum konferencyjno-wystawienniczego, które ma powstać w miejscu dawnej Fabryki Broni, ale była również prezentacja niezwykle ciekawego raportu dotyczącego silnych i słabych stron Radomia – jak zrobić aby to miasto się szybciej rozwijało. Ten raport powstawał przez kilka ostatnich miesięcy i pracowali nad nim najwybitniejsi specjaliści od tej tematyki z najlepszych polskich uczelni.

W raporcie eksperci zauważyli, że jedną z słabych stron Radomia jest brak specjalistycznych kadr:

Szkolnictwo zawodowe zawsze było podstawą sukcesu w Radomiu, niestety reformy z końcówki lat 90. doprowadziły do tego, że to szkolnictwo zostało zdegradowane. Z jednej strony, musimy się w tej dziedzinie odbudować, ale z drugiej strony ważne jest także wsparcie szkół wyższych. Cieszę się, że parlament przyjął ustawę (i czekamy na decyzję Senatu) w sprawie przekształcenia Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego na Uniwersytet Radomski. To pokazuje, że uniwersytet staje się taką pełnoprawną uczelnią, a nie tylko techniczną. Z pewnością ważną decyzją, dotyczącą przyszłości Uniwersytetu Radomskiego, była decyzja o przyznaniu nam możliwości kształcenia lekarzy, bo to zawsze jest taka perła w koronie i już w tym roku będą już pierwsi absolwenci tego prestiżowego kierunku. Cieszę się, że UTH bardzo mocno inwestuje w nowoczesne laboratoria i blisko współpracuje z Fundacją Platforma Przemysłu Przyszłości, bo Fundacja właśnie po to jest, żeby nie tylko przedsiębiorców, ale również świat akademicki przeprowadzić przez Przemysł 4.0

– dodaje Adam Bielan, który nie wykluczył organizacji trzeciej edycji Kongresu Radom Przyszłości

Myślimy nad organizacją trzeciego Kongresu Radom Przyszłości – nie wiem czy uda się znaleźć tak symboliczne miejsce jak w przypadku pierwszej i drugiej edycji, ale o tym już myślimy

Organizatorem przedsięwzięcia była Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości. Patronem medialnym Kongresu było Radio Radom.

Red. Milena Brzyska, Bartłomiej Stryjski

Komentarze