Jak wybrać odpowiedni pręt gwintowany?

Pręty gwintowane to elementy złączne, które mają szerokie zastosowanie głównie w budownictwie. Charakteryzują się dużą sztywnością, a zmiana ich kształtu wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze prętów gwintowanych.

Jakie parametry wziąć pod uwagę przy wyborze prętów gwintowanych?

Wybierając pręty gwintowane, musisz uwzględnić przede wszystkim:

  • materiał wykonania – pręty gwintowane produkowane są głównie ze stali (m.in. A2 i A4) przede wszystkim ze względu na dużą wytrzymałość oraz sztywność tego materiału;
  • średnicę gwintu – od niej zależy konkretne zastosowanie prętów. Najmniejsze z nich (o  średnicy 2-5 mm) sprawdzają się przede wszystkim przy montażu elementów dekoracyjnych oraz instalacji. Duże pręty (o średnicy około 50 mm) służą do mocowania dużych i ciężkich części konstrukcji;
  • długość – musi uwzględniać grubość elementów, które wymagają połączenia. Najczęściej pręty gwintowane mają 1000, 2000 lub 3000 mm. Można je przycinać na odpowiednią długość lub stosować w całości;
  • klasę wytrzymałości – określa ona wytrzymałość na rozciąganie. Dla prętów SN najczęściej wynosi 70, ale znajdziesz także elementy o klasie wytrzymałości 50 i 80. Powinna ona być odpowiednio dopasowana do rodzaju konstrukcji oraz miejsca, w którym dany element będzie zastosowany.

Warto także zwracać uwagę na renomę dostawcy prętów gwintowanych. Lepiej wybierać elementy złączne od zaufanych firm, np. INOXA (https://inoxa.pl/elementy-zlaczne-nierdzewne-i-kwasoodporne/prety-gwintowe), które współpracują wyłącznie ze sprawdzonymi producentami. Dzięki temu masz pewność, że otrzymasz produkty najwyższej jakości o odpowiednich parametrach, a stworzone z ich pomocą konstrukcje będą stabilne i wytrzymałe.

Gdzie najczęściej stosuje się pręty gwintowane?

Pręty gwintowane umożliwiają tworzenie trwałych połączeń, dlatego są powszechnie wykorzystywane głównie w budownictwie. Elementy złączne wykonane ze stali nierdzewnej A2 sprawdzają się przede wszystkim we wnętrzach oraz wszędzie tam, gdzie mogą być narażone na działanie warunków atmosferycznych. W miejscach, w których występują bardziej wymagające warunki (np. ryzyko kontaktu z substancjami chemicznymi), konieczne jest zastosowanie prętów wykonanych z bardziej wytrzymałych materiałów. W takim przypadku warto więc sięgnąć po produkty ze stali kwasoodpornej A4.

Na uwagę zasługują także pręty ze stali duplex (1.4462) oraz nierdzewnej A5 (1.4571). Te materiały są niezwykle odporne na korozję wżerową i powierzchniową. Wykonane z nich elementy łączne sprawdzą się w najbardziej wymagających warunkach, a więc także w przemyśle chemicznym i petrochemicznym.

Do jakich konstrukcji wykorzystuje się pręty gwintowane?

Pręty gwintowane stosuje się przede wszystkim do:

  • łączenia konstrukcji opartych o szalunek,
  • montażu więźby dachowej,
  • łączenia słupów ze stopami fundamentowymi,
  • stabilizacji zbrojeń konstrukcji żelbetowych,
  • montażu instalacji elektrycznych, hydraulicznych, wentylacyjnych itd.,
  • montażu podwieszanych sufitów,
  • tworzenia korytek dla kabli, przewodów i rur.

To tylko kilka najpopularniejszych przykładów wykorzystania tych elementów złącznych. Są one niezastąpione przy wielu pracach i powszechnie stosowane w różnych branżach. Wybierając pręty gwintowane, zwracaj uwagę na ich poszczególne parametry, a przede wszystkim na jakość wykonania. Od tych elementów zależy bowiem trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji.

Komentarze