Jak zapobiec anemii? Witamina B12 w tabletkach może okazać się w tym kluczowa

Anemia to często występująca choroba, której przyczyn można dopatrywać się na wielu płaszczyznach. Najczęściej wywoływana jest przez niedobory żelaza, ale zmiany w poziomie witamin krwiotwórczych mogą wpływać na jej natężenie. Wśród mikroelementów pomagających wytworzyć czerwone krwinki jest witamina B12. Dowiedz się więcej o tym, czym jest oraz jak zapobiega anemii.

Co to jest witamina B12?

Witamina B12 bywa nazywana witaminą brudu, ponieważ jest wytwarzana przez bakterie bytujące w przewodach pokarmowych. Poza wspomnianym już działaniem krwiotwórczym wspiera przemianę węglowodanów i tłuszczy, przez co umożliwia utrzymywanie prawidłowego metabolizmu układu pokarmowego. Wpływa również na układ nerwowy – uczestniczy w budowaniu komórek nerwowych i osłonek mielinowych, a także jest niezbędna do odpowiedniego przebiegu funkcji psychologicznych, takich jak: koncentracja, uczenie się, zapamiętywanie i rozumowanie. Do jej niewątpliwych zalet można zaliczyć także wspomaganie układu odpornościowego oraz przyczynianie się do zmniejszenia uczucia zmęczenia czy znużenia.

Jak witamina B12 może zapobiegać anemii?

Witamina B12 to prawdziwy wielozadaniowiec, ale najczęściej mówi się o niej w kontekście anemii. Ta choroba może rozwijać się z niedoboru żelaza, ale także kwasu foliowego czy witaminy B12. W tym przypadku, poza standardowymi dla niedokrwistości objawami, występują także problemy z układem pokarmowym oraz objawy neurologiczne.

W jaki sposób odpowiednia ilość B12 w organizmie może zapobiegać anemii? Ten mikroelement wraz z kwasem foliowym i witaminą B6 wspiera prawidłowy metabolizm homocysteiny, zapobiegając jej gromadzeniu. Jest to substancja, która powstaje podczas przetwarzania białych krwinek, a jej nadmiar może okazać się tragiczny w skutkach i wywoływać m.in. choroby układu krążenia. Jedną z nich jest właśnie niedokrwistość, czyli anemia, o której więcej przeczytasz na portalu Mito-med.pl.

Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12?

Ze względu na to, że witamina B12 jest wytwarzana przez bakterie obecne w układzie pokarmowym ssaków, najlepszym jej naturalnym źródłem są pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Przede wszystkim mowa tu o mięsie przeżuwaczy, ale sporo tej cennej witaminy dostarcza również drób, podroby (w szczególności wątróbka, która magazynuje ten mikroelement), ryby i skorupiaki, a także mleko, sery, jaja, fermentowane warzywa oraz niektóre algi.

W przypadku ciężkich niedoborów urozmaicona dieta najprawdopodobniej nie będzie w stanie przywrócić nam upragnionego zdrowia. Wówczas konieczne może okazać się sięgnięcie po specjalne preparaty, które szybko i skutecznie uregulują poziom tego mikroelementu w organizmie. Warto zwrócić uwagę na produkty wzbogacone o substancje wspomagające wchłanianie, np. witaminę B6 i foliany. Co ważne, powinny występować w formach metylowanych (aktywnych). Zaniechanie suplementacji może przyczynić się do powstania poważnych powikłań, wśród których często wymienia się raka żołądka, niepłodność czy zmiany neurologiczne.

Czym może objawiać się nadmiar witaminy B12?

Witamina B12 należy do tych, które są rozpuszczalne w wodzie, co oznacza, że jej nadmiar jest wydalany z organizmu wraz z moczem i trudno ją przedawkować. Znaczący nadmiar tej substancji może objawiać się reakcją alergiczną, suchością warg i krwawieniem z nosa. Dlatego tak ważne jest, aby systematycznie kontrolować poziom witamin i nie dopuścić do przekroczenia limitów ich podaży. Z mikroelementami nie powinniśmy przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę.

Komentarze