Jakie rodzaje wsparcia i terapii są dostępne dla osób, które chcą wyjść z uzależnienia?

Terapia uzależnień nie jest uniwersalna i może się różnić w zależności od potrzeb. Wiele zależy od rodzaju nadużywanej substancji i poziomu zaawansowania nawyku. Znaczenie mają również inne czynniki, np. zakres opieki, jakiej potrzebuje osoba uzależniona, doświadczane dolegliwości lub możliwości finansowe. Oto rodzaje wsparcia i terapii, które pomagają osobom uzależnionym wyjść z nałogu

Terapia ambulatoryjna, czyli spotkania co jakiś czas

Osoby uzależnione mogą skorzystać z leczenia ambulatoryjnego w miejscowej poradni leczenia uzależnień. To taka terapia „dochodząca”, która skupia się na cyklicznych spotkaniach pacjenta z psychoterapeutą podczas sesji indywidualnych lub grupowych. Wystarczy zgłosić swój udział i regularnie uczestniczyć w zajęciach. Po ich zakończeniu pacjent wraca do domu.

Czas poświęcony na wychodzenie z uzależnienia w trakcie terapii ambulatoryjnej zależy od wielu czynników indywidualnych oraz częstotliwości spotkań. Niekiedy zajmuje kilka lub kilkanaście miesięcy. Terapię ambulatoryjną można odbywać na NFZ lub prywatnie.

Terapia stacjonarna, czyli pobyt w ośrodku zamkniętym

Dla osób, które zastanawiają się, jak wyjść z uzależnienia szybciej, odpowiedzią jest prywatna stacjonarna terapia uzależnień. Uzależniony trafia do ośrodka zamkniętego i tam przebywa kilka tygodni. Pod okiem specjalistów (lekarzy, pielęgniarek, psychologów i psychoterapeutów) wraca do zdrowia fizycznego i psychicznego. Pracuje nad swoim uzależnieniem, kontrolowaniem go i nabywaniem ważnych społecznie umiejętności.

Terapia grupowa leczenia uzależnień – odnowa24h.pl

Stacjonarna terapia swoją formą przypomina czas spędzony w sanatorium. Należy skupić się na leczeniu swojej choroby, regularnie uczęszczać na wszelkie zajęcia i zadbać o naukę zdrowych nawyków.

Rodzaje terapii dla uzależnionych w stacjonarnych ośrodkach

Osoby, które chcą wyjść z nałogu, mogą korzystać z różnych form terapii, takich jak:

  • detoks – niektóre ośrodki leczenia uzależnień współpracują ze szpitalami, gdzie pacjent może przejść odtrucie organizmu z toksycznej substancji (w przypadku uzależnienia chemicznego);
  • psychoterapia indywidualna lub grupowa;
  • farmakoterapia – podawana w celu zmniejszenia łaknienia, poprawy nastroju i kontrolowania zachowań uzależniających
  • warsztaty radzenia sobie z emocjami;
  • treningi umiejętności interpersonalnych;
  • inne zajęcia ułatwiające powrót do życia bez nałogu.

Dodatkowe wsparcie dla osób uzależnionych

Osoby, które chcą wyjść z uzależnienia i w kryzysowych sytuacjach potrzebują dodatkowego wsparcia, mogą skorzystać z wybranego telefonu zaufania. W takich miejscach można otrzymać porady oraz pomoc w zakresie informacji związanych ze specjalistycznymi formami leczenia nałogu. Niezbędne wsparcie można otrzymać także w lokalnych grupach samopomocy, a także we wspólnotach Anonimowych Alkoholików i Anonimowych Narkomanów.

Jeśli Ty lub ktoś bliski zmaga się z uzależnieniem, nie musisz walczyć sam. Porozmawiaj z profesjonalistą. Dostępne są skuteczne metody wsparcia i terapii, które mogą pomóc w przezwyciężeniu nałogu.

Autor: Materiał zewnętrzny

Komentarze