Nadchodzący weekend będzie obfitował w wydarzenia kulturalne w regionie. Na uwagę zasługuje wydarzenie Karawana Wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji – w sobotę w Zakrzewie, w niedzielę w Jedlińsku.
Od godziny 15.00 na terenie boiska sportowego w Zakrzewie (sobota) i stadionu sportowego w Jedlińsku ( niedziela) Mazowiecki Instytut Kultury przygotował mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. Zaczynamy przedstawieniem teatru Bajlandia „Awanturka z Leśnego Podwórka”
Bajka „Awanturka z Leśnego Podwórka” rozgrywa się w planie aktora z lalką . Dramaturgia spektaklu opiera się na interakcji z dziećmi , które biorą czynny udział w przygodach leśnych bohaterów.
Dzieci nauczą się od zwierzątek, że wzajemna miłość i szacunek jest najważniejszy w życiu . Dowiedzą się, że zgoda pozwoli przetrwać nawet najtrudniejsze chwile .
Czy leśna kompania znajdzie sposób na przechytrzenie cwanego lisa ?
O tym dowiecie się w najnowszej bajce Awanturka z leśnego podwórka …….Teatr Bajlandia działa od 1997 roku tworząc spektakle dla dzieci. Poprzez przedstawienia, dostarcza młodemu widzowi wielu artystycznych przeżyć, wzbogaca wyobraźnię dzieci, kształtuje wrażliwość na sztukę, uczy pięknej mowy.
Od godziny 16.00 d0 20.00 trwać będą rodzinne animacje realizowane przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, oraz warsztaty teatralne Moja historia realizowane przez Stowarzyszenie Scena 96.
Głównym celem akcji Moja Historia jest zaprojektowanie i zrealizowanie aktywnej formuły kreatywności oraz badanie i rozwijanie kultury współczesnej w relacjach społecznych. Widzowie zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach teatralnych, polegających na przygotowaniu historii teatralnej opartej na temacie wywodzącym się z lokalnej opowieści, legendy lub wydarzenia.
Stowarzyszenie Scena 96 grupujące artystów, animatorów i menedżerów kultury od 1996 roku prowadzi działalność statutową polegającą na organizowaniu wydarzeń teatralnych: spektakli teatralnych i tanecznych, festiwali, własnych zespołów teatralnych i tanecznych, warsztatów i przedsięwzięć edukacyjnych o charakterze artystycznym.
Sztandarowym projektem Stowarzyszenia jest Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy.
O godzinie 20.00 – na zakończenie dnia z Karawaną będziemy mogli zobaczyć spektakl kostiumowy Teatru Ewolucji Cienia – „Fin Amor”
Teatr Ewolucji Cienia jest stosunkowo młody na rynku teatralnym, jednak jego liderzy to osoby o wieloletnim doświadczeniu w tej materii. Sławomir Dadej był aktorem i współtwórcą sukcesów Teatru Biuro Podróży w latach 1992-2003; Wioletta Dadej – twórca niezależny z teatrem związana od 1991r (w latach 1996-1997 uczestniczyła w projekcie Pieśń Kozła)
Teatr Ewolucji Cienia jest więc syntezą doświadczenia, jakie wnieśli ze sobą liderzy i najstarsi członkowie zespołu (np. Mirosław Ogórek przez 13 lat był tancerzem i solistą Polskiego Teatru Tańca Conrada Drzewieckiego w Poznaniu) oraz energii i młodzieńczego entuzjazmu jaki wnieśli ze sobą młodsi członkowie grupy.
Ich spektakle charakteryzuje swoista poetyka obrazu, ilustracyjna muzyka i dzianie się w sferze międzyludzkiej przy użyciu minimum rekwizytów i scenografii. W spektaklach nacisk jest położony na człowieka, stąd ich cechą jest asceza scenograficzna, przy jednoczesnej dużej dynamice scen opartych na rytmie i ekspresji aktorów.
Fin Amor – miłość dworna”
Spektakl był prezentowany na międzynarodowych festiwalach teatralnych: Karawana Europa, Sztuka Ulicy w Warszawie, Sommerwert we Frankfurcie nad Menem, Biała Wieża w Brześciu na Białorusi.
„Fin Amor”- to spektakl kostiumowy, który w warstwie fabularnej opowiada historię miłości Jego i Jej – bliżej nieokreślonych postaci, żyjących w dobie średniowiecza, wywodzących się z wyższych warstw społecznych. Mamy więc Ją – damę i Jego – rycerza , który musi przejść określoną drogę aby zasłużyć na względy swej wybranki serca. Spektakl ukazuje drogę powstawania uczucia z punktu widzenia mężczyzny. Śledzimy więc historię bohaterów od irracjonalnego, pierwszego impulsu przez trudną drogę sprostania kodeksowi rycerskiemu, walkę z pokusami aż do zwieńczenia trudów i wyrzeczeń.
W spektaklu nie chodzi jednak o pokazanie ładnej historii o miłości, ale o zwrócenie uwagi widza na jej uniwersalność i ponadczasowość. Twórcy doszli bowiem do wniosku, że wzór miłości dwornej, jaki powstał w XII wieku, nie tylko został utrwalony w dobie romantyzmu ale przetrwał do dziś stając się wyznacznikiem pojmowania miłości w obrębie kultury europejskiej.
Opowiadając historię pary zakochanych ludzi, opowiadana jest historia o miłości w ogóle, poza granicami czasu. Ostatnia scena w spektaklu ma więc wymiar symboliczny, bo chociaż epoki przemijają, a Kurz Historii przykrywa wszystko to jednak miłość pozostaje …
Karawana Wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji to projekt umożliwiający mieszkańcom województwa mazowieckiego aktywne uczestniczenie w nowych, otwartych formach życia kulturalnego. Dzień Karawany rozpoczyna się w godzinach popołudniowych spektaklem teatru profesjonalnego – dla dzieci, a kończy się spektaklem dla widzów dorosłych. Czas między spektaklami zostanie wzbogacony rodzinnymi animacjami, prowadzonymi przez doświadczonych animatorów ze Stowarzyszenia Scena 96 i Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Animatorów KLANZA.