Karolina Gruszka noblistką!



„Maria Skłodowska-Curie” to wystawna, międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki. Historia niezwykłej kobiety, która nie wahała się iść za głosem serca, a dzięki inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. To również niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków – miasta sztuki i odkryć, które zmieniły świat. Na seans z cyklu „Kultura Dostępna” zaprasza 3 sierpnia (czwartek) o godz. 18:00 kino Helios w Radomiu.

Przyjaźniła się z Einsteinem i polecała go, kiedy ubiegał się o pracę. Inspirowała Michalinę Wisłocką. Jej śladami chciały podążać kobiety na całym świecie. W czasach kiedy zapinały suknie pod samą szyją, ona nie obawiała się wskoczyć w kąpielowy trykot, ponieważ uwielbiała pływać kraulem. Jako jedna z pierwszych zrobiła prawo jazdy – i to na samochody ciężarowe! A w podróż poślubną pojechała rowerem. Była pierwszą kobietą, która dostała Nagrodę Nobla. Do dzisiaj pozostaje jedyną na świecie, która otrzymała go dwukrotnie. Zapoczątkowała zmiany w tradycyjnym i konserwatywnym postrzeganiu kobiet, udowadniając, że mogą łączyć w sobie wiele ról – mogą być matkami, żonami, ale też naukowcami. Dzisiaj zbieramy efekty tego, co zapoczątkowała. W tym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin genialnej Polki, która wyprzedzała swoją epokę, a jej dokonania pozostają niezmiennie aktualne i nowoczesne.

„Jak zagrać geniusza? Jak uchwycić jego wrażliwość i sposób myślenia? Czy ktoś ‘normalny’ może to zrobić?” – to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi musiała zmierzyć się Karolina Gruszka w filmie „Maria Skłodowska-Curie”. „Kiedy dostałam scenariusz, to od razu poczułam, że jest to coś bardzo interesującego, intrygującego, do czego chciałabym się zbliżyć w tej postaci. Nagle wyłonił się obraz kobiety pełnej pasji, nie tylko do nauki, ale i do życia. Jesteśmy przyzwyczajeni do patrzenia na nią jak na poważną kobietę – naukowca, która w czarnej sukni, zapiętej pod szyję, gdzieś w swoim laboratorium, zajmuje się bardzo ważnymi badaniami. A to tylko część prawdy o tej niezwykłej kobiecie.” – opowiada aktorka.

Oprócz Karoliny Gruszki w filmie występują również m.in. Iza Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej – siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein i Daniel Olbrychski jako Emile Amagat – zagorzały przeciwnik Marii.

zdjęcie: Witold Bączyk

Komentarze