„Księga Radomia” świadectwem przeszłości



Podczas tegorocznej edycji Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad” odbędzie się promocja książki „Księga Radomia”. Jest to pierwsze polskie wydanie tej publikacji stanowiącej swoiste świadectwo radomskich Żydów.

„Księga Radomia. Historia zgładzonej przez nazistów społeczności żydowskiej w Polsce” została wydana w 1963 roku w Nowym Jorku. Wspomnienia radomskich Żydów zostały zebrane i spisane przez Alfreda Lipsona. Polskojęzyczny przekład po raz pierwszy pojawi się w Polsce za sprawą Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” oraz Radomskiego towarzystwa Naukowego.

Księga miała stanowić świadectwo pamięci o Radomiu jako „klejnocie w koronie polskiego żydostwa”, jak nazywał go Alfred Lipson. W księdze zostały spisane wspomnienia osób, które urodziły się w Radomiu, ale także osób, dla których Radom stanowił tylko epizod w życiu.

– „Księga Radomia” to historia radomskiej społeczności żydowskiej zgładzonej przez nazistów podczas drugiej wojny światowej. Jest to tłumaczenie historii spisanej przez Żydów, którzy ocaleli. Książka została napisana w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Wspomnienia zawarte w książce mają wyjątkowych charakter, ponieważ kiedy społeczność żydowska w Radomiu przestała istnieć to nie było już nikogo, kto mógłby pamiętać o tych wydarzeniach – powiedziała Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej.

Polskie wydanie „Księgi Radomia”zostało poszerzone o przypisy, które przygotował dr Sebastian Piątkowski. Można w nich znaleźć dodatkowe informacje dotyczące treści, takie jak: sprostowania pomyłek, notki biograficzne, wyjaśnienia pojęć, a także zaznaczenie kontrowersyjnych stwierdzeń. W „Księdze Radomia” można znaleźć m.in.listę rabinów. Dodatkowym atutem książki są ilustracje i zdjęcia. Wśród nich znaleźć można zarówno stare i archiwalne fotografia, jak i nowe, ukazujące współczesny Radom.

Książka została podzielona na pięć części: Lata budowania, Lata nieszczęścia, Bunt, Poprawa oraz Odbudowa.  Każda z nich opowiada o innym okresie i porusza inne zagadnienia związane z historią radomskich Żydów. Polskie wydanie zostało uzupełnione o dodatkowe wprowadzenia dla czytelników. Książka została bardzo starannie wydana, na kredowym papierze w i twardej okładce. Polskie wydanie liczy 376 stron.

„Księgę Radomia” będzie można nabyć podczas IX Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad”, a także w radomskich księgarniach.

Komentarze