Kierunek pielęgniarski UTH bez akredytacji?

Upłynął termin akredytacji Ministerstwa Zdrowia dla kierunku pielęgniarskiego na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym

Jak wynika z ministerialnych danych akredytacja kierunku dla nauczania pierwszego i drugiego stopnia skończyła się 28 września 2019 roku. To pokłosie kontroli, którą przeprowadziła Krajowa Rada Akredytacyjna Szkół Pielęgniarek i Położnych na kierunku pielęgniarskim radomskiej uczelni. – Złożyliśmy wyjaśnienia i czekamy obecnie na decyzję Polskiej Komisji Akredytacyjnej – tłumaczy rzecznik uczelni dr hab. Dariusz Trześniowski, profesor UTH Radom.

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2020/02/20022020Trześniowski_pielęgniarstwo_dźwięk1.mp3?_=1

Jak stwierdzili kontrolerzy Krajowej Rady w protokole pokontrolnym niedociągnięcia kierunku pielęgniarskiego na radomskiej uczelni występują na przykład w zakresie kadry prowadzącej kształcenie, gdzie stwierdzono brak osób posiadających prawo wykonywania zawodu pielęgniarki, oraz co najmniej rocznej praktyki związanej z nauczanym przedmiotem. – W mojej opinii zarzuty są tendencyjne i skierowane po to, aby nas zdyskredytować – odpowiada dziekan wydziału nauk o zdrowiu, dr hab. nauk medycznych Zbigniew Kotwica, profesor UTH Radom.

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2020/02/20022020Kotwica_pielęgniarstwo_dźwięk2.mp3?_=2

Z protokołu wynika również brak systemu nadzoru nad temperaturą przechowywania produktów leczniczych wymagających utrzymania w ściśle określonych warunkach czy brak oznaczenia dat wyjęcia leków z lodówki. Leki miały być także przechowywane wraz z pościelą i kocami.

https://radioradom.pl/wp-content/uploads/2020/02/20022020Kotwica_pielęgniarstwo_dźwięk3.mp3?_=3

W związku z wynikami kontroli, kontrolerzy zawnioskowali do Ministra Zdrowia o „odmowę udzielenia akredytacji dla uczelni na prowadzenie studiów na kierunku pielęgniarstwo na poziomie pierwszego i drugiego stopnia” – czytamy w uchwale Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych.

W skład Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych wchodzą m.in. przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych czy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Komentarze