Koncert i wystawa z okazji 500-lecia reformacjiTańce z opery, utwory Oskara Kolberga czy Henryka Mikołaja Góreckiego to tylko niektóre utwory, które będzie można usłyszeć podczas Koncertu Reformacyjnego. Koncert odbędzie się z okazji 500-lecia reformacji.

– Podczas koncertu usłyszymy m.in. 3 Tańce z opery „Scena w karczmie, czyli Powrót Janka” oraz cztery utwory Oskara Kolberga. Będą też utwory Witolda Lutosławskiego – mówi ks. Wojciech Rudkowski, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Radomiu.

Usłyszymy też koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego, Andante spianato i Wielki Polonez es-dur op. 22 Fryderyka Chopina.

Zostanie również zaprezentowana V Symfonia op. 107 „Reformacyjna” Feliksa Mendelssohna Barttoldy’ego.

Wystąpią:

Michał Drewnowski – fortepian

Orkiestra symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych im. O. Kolberga w Radomiu, pod dyrekcją Przemysława Zycha.

Koncertowi towarzyszy wystawa Kobiety Reformacji autorstwa dr Małgorzaty Grzywacz.

– Na 16 planszach pokazane są różne kraje europejskie, gdzie reformacja odniosła sukces. Wystawa pokazuje reformację ze strony kobiet, np. żon reformatorów czy samych reformatorek jak polska królewna Anna Wazówna – tłumaczy proboszcz Rudkowski.

Anna Wazówna była luteranką z wyboru. Pomimo iż rodzina Wazów była rodziną katolicką, – – Anna Wazówna sama zdecydowała się przyjąć luteranizm. Dzięki temu stała się protektorką polskich Lateran. Miała wpływ na władze i udawało jej się łagodzić prawo, które było skierowane przeciwko protestantom – dodaje ks. Rudkowski.

Koncert odbędzie się w sobotę, 4 listopada w Sali Koncertowej im. K. Pendereckiego w Zespole Szkół Muzycznych przy ul. 25 Czerwca 70. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

 

Fot. luter2017.pl

Komentarze