Kontrowersyjny „Kler” i dziecięca „Frajda”, czyli kino „Elektrownia”

Na przekór jesiennej aurze dajmy się porwać filmowym emocjom, które nieustannie zapewnia nam kino MCSW „Elekrownia”! W repertuarze na kolejny tydzień  znalazł się m.in. wyczekiwany „Kler” Wojciecha Smarzowskiego- obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”. Dla młodszych kinomanów zaplanowano projekcje w ramach festiwalu „Frajda”.

Repertuar Kina Studyjnego Filmów Artystycznych
28 IX (piątek)

Seanse dopołudniowe tylko na zamówienie
8.30 – ZIMNA WOJNA, Polska, od 15 lat (film z konkursu głównego FPFF GDYNIA 2018)
10.15, 15.00, 20.15 – KLER, Polska, od 15 lat (film z konkursu głównego FPFF GDYNIA 2018, premiera)
13.15 – FESTIWAL FILMOWY DLA DZIECI FRAJDA – ZOO, Irlandia, Wielka Brytania, dubbing, od 7 lat
17.30 – KAMERDYNER, Polska, od 15 lat (film z konkursu głównego FPFF GDYNIA 2018)

29 IX (sobota)

Seanse dopołudniowe tylko na zamówienie
13.15 – FESTIWAL FILMOWY DLA DZIECI FRAJDA – ZOO, Irlandia, Wielka Brytania, dubbing, od 7 lat
15.00, 20.15 – KLER, Polska, od 15 lat (film z konkursu głównego FPFF GDYNIA 2018)
17.30 – KAMERDYNER, Polska, od 15 lat (film z konkursu głównego FPFF GDYNIA 2018)

30 IX (niedziela)

Seanse dopołudniowe tylko na zamówienie
13.15 – FESTIWAL FILMOWY DLA DZIECI FRAJDA – SZKOŁA ŻYCIA, Francja, dubbing, od 7 lat
16.00 – SZTUKA NA EKRANIE – TEATRO ALLA SCALA – CUDOWNA ŚWIĄTYNIA OPERY, dokumentalny, Włochy, Anglia, od 12 lat
17.30 – KAMERDYNER, Polska, od 15 lat (film z konkursu głównego FPFF GDYNIA 2018)
20.15 – KLER, Polska, od 15 lat (film z konkursu głównego FPFF GDYNIA 2018)

1 X (poniedziałek)

Seanse dopołudniowe tylko na zamówienie
11.30 – FESTIWAL FILMOWY DLA DZIECI FRAJDA – SZKOŁA ŻYCIA, Francja, dubbing, od 7 lat
13.30 – KAMERDYNER, Polska, od 15 lat (film z konkursu głównego FPFF GDYNIA 2018)
16.15, 20.15 – KLER, Polska, od 15 lat (film z konkursu głównego FPFF GDYNIA 2018)
18.45 – DKF – WIEŚ PŁYWAJĄCYCH KRÓW, Polska, od 15 lat (premiera)

2 – 3 X (wtorek – środa)

Seanse dopołudniowe tylko na zamówienie
13.30 – FESTIWAL FILMOWY DLA DZIECI FRAJDA – RYSIO RAPER, Irlandia, dubbing, od 7 lat
10.45, 15.00, 20.15 – KLER, Polska, od 15 lat (film z konkursu głównego FPFF GDYNIA 2018)
17.30 – KAMERDYNER, Polska, od 15 lat (film z konkursu głównego FPFF GDYNIA 2018)

4 X (czwartek)

Seanse dopołudniowe tylko na zamówienie
8.30 – FESTIWAL FILMOWY DLA DZIECI FRAJDA – RYSIO RAPER, Irlandia, dubbing, od 7 lat
13.30 – FESTIWAL FILMOWY DLA DZIECI FRAJDA – JILL I JOY. TAJEMNICZY NIEZNAJOMY, Finlandia, dubbing, od 7 lat
10.15, 15.00, 20.15 – KLER, Polska, od 15 lat (film z konkursu głównego FPFF GDYNIA 2018)
17.30 – KAMERDYNER, Polska, od 15 lat (film z konkursu głównego FPFF GDYNIA 2018)

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.elektrownia.art.pl.

Ceny biletów:
– tani poniedziałek: 12 zł, wtorek – czwartek: 14 zł, piątek – niedziela: 17 zł
– filmy dla dzieci: 14 zł
– bilet grupowy powyżej 5 osób – 12 zł
Ceny karnetów na trzy dowolnie wybrane filmy w ramach DKF ważne do 31 grudnia – 27zł, wejściówka na jeden film w ramach DKF – 12 zł
Pokazy specjalne i przedpremierowe – 19 zł

Opisy premier:

KLER, obyczajowy, reż. Wojtek Smarzowski, Polska 2018 (133’)

Wojtek Smarzowski, twórca wielokrotnie nagradzanych dzieł: „Wołyń”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Róża”, „Dom zły” i „Wesele”, wraca z nowym filmem. „Kler” to obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, częstokroć przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego – Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna.

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce… Drugi z księży – Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich. /Źródło: Kino Świat/

ZOO , familijny, historyczny Irlandia, Wielka Brytania 2017 (97’)

Poruszająca i podnosząca na duchu opowieść o wielkiej odwadze, przyjaźni i wytrwałości. „Zoo” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia chłopca, który postanawia uratować małe słoniątko z zoo podczas niemieckiego bombardowania w Belfaście w 1941 roku. W rolach głównych występują Art Parkinson („Kubo i dwie struny”), nominowany do Złotego Globu Toby Jones („Naga Normandia”) i Penelope Wilton („Downton Abbey”). „Zoo” znalazło się w programach m.in. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dla Dzieci w Nowym Jorku i Festiwalu Filmowego w Chicago.
Belfast, 1941 rok. Ojciec młodego Toma (Art Parkinson) dostaje wezwanie do wojska, tym samym pozostawiając bez opieki rodzinę i nowego członka zoo – słoniątko imieniem Buster. Gdy niemieckie bombardowania zaczynają zagrażać mieszkańcom zoo, Tom z pomocą przyjaciół i osobliwej miłośniczki zwierząt (Penelope Wilton) postanawia uratować Bustera. Film oparty na faktach.

SZKOŁA ŻYCIA, komedia, dramat, Francja 2017 (116’)

Przepiękna, poruszająca i pełna zapierających dech w piersiach krajobrazów opowieść o chłopcu, którego smutne życie w sierocińcu na przedmieściach Paryża odmienia się, gdy trafia do wiejskiego gospodarstwa. Filmowa oda do świata natury i prostego życia w reżyserii Nicolasa Vaniera – cenionego twórcy familijnego hitu „Bella i Sebastian”. W jednej z głównych ról występuje znany z przebojowej komedii „Nietykalni” – François Cluzet. Historia inspirowana wątkami autobiograficznymi reżysera, dorastającego w portretowanym w filmie regionie Sologne.
Życie Paula (Jean Scandel) od początku ograniczone było wysokimi murami sierocińca – surowego budynku, mieszczącego się na robotniczych przedmieściach Paryża. W jego życiu dominowały strach i melancholia. Los chłopca odmienia się, gdy trafia pod opiekę Célestine (Valérie Karsenti) i Borela (Éric Elmosnino), mieszkających na pełnych zielonych lasów, mglistych ziem i rozległych pól terenach należących do Hrabiego de la Fresnaye (François Berléand). Na miejscu poznaje ekscentrycznego kłusownika Totoche’a (François Cluzet), od którego uczy się życia, poznaje sekrety pobliskich lasów, a także odkrywa, że jego przybycie do regionu Sologne nie było przypadkowe.

RYSIO RAPER I TAJEMNICA PIERŚCIENIA, komedia, familijny, muzyczny, Irlandia 2016 (72’)

„Rysio Raper i tajemnica pierścienia” to film przygodowy pełen barwnych postaci, wpadających w ucho piosenek i niespodziewanych zwrotów akcji. Wielki przebój fińskich kin, zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści Sinikki Nopoli, która została przetłumaczona na siedemnaście języków.
Rysio Raper jest pogodnym, 10-letnim chłopcem, który mieszka z ciocią Reginą. Pewnego dnia, w trakcie kopania robaków w ziemi, przypadkiem natrafia na tajemniczy skarb. Do znaleziska wezwani zostają archeolodzy, by profesjonalnie zbadać odkrycie. Pośród odnalezionych przedmiotów znajduje się bardzo cenny pierścień z epoki żelaza. Gdy wykopalisko niespodziewanie znika, Rysio odkrywa, że to sprawka okolicznego jastrzębia. Dzielny i spragniony przygód chłopiec postanawia odnaleźć złodzieja i odzyskać bezcenny skarb.

TITO I OBCY, komedia, science fiction, Włochy 2018 (92’)

Dowcipna i pełna wzruszeń włoska komedia science fiction o obcych w każdej postaci: tych ludzkich i pozaziemskich, osadzona w pobliżu słynnej amerykańskiej Strefy 51. „Tito i obcy” to oryginalna historia, która łączy w sobie wielkie emocje, przygodę i science fiction. W rolę zakręconego naukowca, który z dnia na dzień staje się opiekunem dwojga bratanków z Neapolu, wciela się ceniony włoski aktor – Valerio Mastandrea („Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, „Coś pięknego”).
Na pustyni w Nevadzie, niedaleko słynnej Strefy 51, żyje pogrążony w smutku Profesor (Valerio Mastandrea). Twierdzi, że pracuje nad tajnym projektem dla amerykańskiego rządu, choć naprawdę całe dnie spędza wsłuchując się w odgłosy z Kosmosu. Jedyną osobą, która ma z nim kontakt, jest Stella (Clémence Poésy) – organizatorka inspirowanych tematem przybyszów z kosmosu ślubów dla turystów. Pewnego dnia Profesor otrzymuje wiadomość z Neapolu, z której dowiaduje się, że jego umierający brat powierza mu w opiece dwójkę dzieci. 16-letnia Anita (Chiara Stella Riccio) i 7-letni Tito (Luca Esposito) przybywają do „amerykańskiego” wujka, spodziewając się legendarnych, oślepiających świateł Las Vegas. Zamiast tego dostają lekko zakręconego krewnego w tajemniczym miejscu, w którym podobno spotkać można obcych…

JILL I JOY. TAJEMNICZY NIEZNAJOMY, familijny, Finlandia 2017 (75’)

Emocjonujące przygody dwóch niesamowicie radosnych przyjaciółek i ich barwnych sąsiadów. Ekranizacja bestsellerowej serii książek dla dzieci Marjatty Kurenniemi. „Jill i Joy. Tajemniczy nieznajomy” to niewyczerpane źródło optymizmu, nieskrępowanej wyobraźni i dobrego humoru.
Jill i Joy to dwie zwyczajne dziewczynki, które od innych dzieci odróżnia niezwykłe szczęście. Może dlatego, że żyją na malowniczej Alei Różanej w domu zaprojektowanym przez samą Panią Różę? Pewnego dnia w sąsiedztwie dziewczynek otwarty zostaje dom dziecka. Z placówki ucieka chłopiec o imieniu Pekki i znajduje schronienie w należącej do Jill i Joy altance. Młody zbieg opowiada nowo poznanym przyjaciółkom o smutnym życiu za murami sierocińca i nieprzyjemnej dyrektorce, Pani Minie. Jill i Joy z pomocą rodziny Maluśkich, Pani Róży i pozostałych mieszkańców Alei Różanej postanawiają wspólnymi siłami przywrócić szczęście w domu dziecka. /Źródło: Kino Świat/

Informacje na temat Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży FRAJDA są tutaj.

Komentarze