Krzemień czekoladowy z Orońska wpisany do Rejestru Zabytków

Krzemień Czekoladowy, cenny zabytek Gminy Orońsko, który w 2022 roku trafił do Rejestru Zabytków będzie miał szersze zastosowanie. Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko wspólnie z Mirosławem Dziedzickim, dyrektorem ze Szkoły Drzewnej i Leśnej im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku, przygotowują się do rozpoczęcia współpracy, polegającej na tworzeniu biżuterii z krzemienia czekoladowego w połączeniu z drewnem

Współpraca Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko ze Szkołą Drzewną i Leśną im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku przełoży się na popularyzację krzemienia czekoladowego w formie biżuterii.

O szczegółach mówi prezes stowarzyszenia Sylwester Różycki:

Tam są tacy specjaliści na wysokim poziomie i ten zespół, który oni tworzą, jest taką energią dla nas. Mam nadzieję, że nawiążemy szerszą współpracę i już niedługo może pierwsze efekty współpracy, właśnie ze szkołą w Garbatce-Letnisko będziemy mogli prezentować.

Kolejnym planem związanym z obróbka tego minerału jest utworzenie przez Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko, Europejskiego Rezerwatu Krzemienia Czekoladowego im. Stefana Krukowskiego na terenie gminy:

Otwiera nam to drogę do uzyskania unijnych dotacji na zrealizowanie tego celu i jest, to z pewnością cel, który w przyszłych latach postaramy się osiągnąć. Spowoduje to ruch turystyczny, nowe miejsca pracy w regionie, propagowanie Kultury i Dziedzictwa Kulturowego, a także będzie doskonałym uzupełnieniem atrakcji turystycznych w Orońsku

Realizacja planów związanych z powstaniem społecznej pracowni na terenie gminy wiąże się z ścisłą współpracą stowarzyszenia z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

 

Komentarze