Laureaci poznani

Trzeci dzień „Kazików” już za nami. Dziś poznaliśmy laureatów jedenastej edycji Wielkiego Testu Wiedzy o Radomiu i tegorocznej Nagrody św. Kazimierza

Starosta grójecki Krzysztof Ambroziak, prezydent Radomia Radosław Witkowski i wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski podczas wręczenia „symbolicznych kluczy” do Stolicy Kultury Mazowsza

Na początku niedzielnej części imprezy wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski i starosta grójecki Krzysztof Ambroziak przekazali prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu „symboliczny klucz” do Stolicy Kultury Mazowsza. Przypomnijmy, że Radom po raz drugi (po 2019 roku) został wyróżniony tym tytułem. Miasto otrzymało dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego w kwocie 150 tysięcy złotych, które wesprą m.in. Radomską Wiosnę Literacką i Ulicę Teatralną.

Zwycięstwo o jeden punkt

Do tegorocznej edycji przystąpiło dziewiętnaście zespołów trzyosobowych – odpowiadali oni na 36 pytań, podzielonych na trzy rundy. Drużyny musiały wskazać m.in. który z Honorowych Obywateli Radomia miał „złotą jedynkę”, jak brzmi pełna nazwa Portu Lotniczego Warszawa-Radom, czy też ilu trenerów prowadziło Radomiaka w 2023 roku.

Drużyna Prezydentów Radomia i Drużyna Prezydentek Radomia (ex aqeuo zdobywcy II miejsca) i zespół Muzeum im. Jacka Malczewskiego (zwycięzcy XI Wielkiego Testu o Radomiu)

Zwycięzcą XI Wielkiego Testu Wiedzy o Radomiu została drużyna Muzeum im. Jacka Malczewskiego pokonując o jeden punkt m.in. zespół Prezydentów Radomia i Prezydentek Miasta. Jak mówi reprezentant zwycięskiego zespołu Paweł Korba tegoroczny Test stał na bardzo wysokim poziomie:

Pytania bardzo trudne, ciężko się do nich przygotować – trzeba by było przeczytać wszystkie gazety, oglądać wszystkie media – wiedzieć wszystko. Nie dało się po prostu wiedzieć wszystkiego i przygotować do wszystkiego, także trochę szczęścia trzeba mieć

Między rundami i po zakończeniu Testu uczestnicy wydarzenia mogli wysłuchać utworów w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Viatores.

Nagroda dla doktora

Po zakończeniu Testu, odbyło się wręczenie Nagrody im. św. Kazimierza – jest ona przyznawana za dokonania w dziedzinie popularyzacji historii i tradycji Radomia. W tym roku nominowanymi do wyróżnienia zostali: prof. Dariusz Kupisz, Hubert Ogar, Radomskie Towarzystwo Naukowe, Grzegorz Siek, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Radomia oraz dr Robert Wiraszka. Komisja konkursowa zdecydowała, że Nagrodę św. Kazimierza otrzyma dr Robert Wiraszka, lekarz onkolog i autor pięciu książek, zgłoszony przez kielecko-radomski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP i RTN.

dr Robert Wiraszka, tegoroczny laureat Nagrody im. św. Kazimierza

Jestem totalnie zaskoczony wyborem, dlatego że historia radomskiej medycyny to jest mój konik od 2000 roku. W tym czasie  na te pokrewne czy inne tematy ukazało się jedenaście książek, z czego siedem o historii medycyny radomskiej. Ta nagroda ma zasadniczo duże znaczenie, bardzo miło, że ktoś to docenił

– mówił dr Robert Wiraszka, laureat tegorocznej Nagrody. Wśród wyróżnionych tą nagrodą w poprzednich latach byli m.in. Marcin Kępa, dr Adam Duszyk, Przemysław Bednarczyk czy Barbara Łopyta, ubiegłoroczna laureatka Nagrody.

Przypomnijmy, że święto patrona miasta potrwa w tym roku do 10 marca – radomianie będą mogli m.in. uczestniczyć w panelu dyskusyjnym Wokół publikacji regionalnych czy wysłuchać koncertu muzyki dawnej w wykonaniu Camerata Cracovia i Zespołów Kameralnych uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach „Stolicy Kultury Mazowsza” i Gminy Miasta Radomia.

Komentarze