Jeśli kochasz swojego pupila, nie karm go byle czym. Unikaj również pożywienia produkowanego na masową skalę. Zdecydowanie postaw na lekkostrawne karmy dla psa. Poniżej dowiesz się, dlaczego to aż tak ważne
Wartość odżywcza lekkiej karmy dla psów
Lekka karma dla psa jest skomponowana tak, aby miała mniej kalorii i tłuszczu, a jednocześnie dostarczała pełnię składników odżywczych. Chude mięso – kurczak (bez skóry), indyk lub królik – poprawia masę ciała pupila. Wysokiej jakości składniki w odpowiednich proporcjach pomagają uniknąć nie tyle nadwagi, ile problemów z ciśnieniem krwi. Ryby zaś znacząco usprawniają procesy kognitywne psa, więc warto mu je dawać już w okresie szczenięcym.
Poza tym lekkostrawne karmy dla psa mają duży stosunek warzyw. To oznacza równie dużo błonnika, co czyni je świetnym dodatkiem do diety. Przykłady obejmują marchewki, zieloną fasolkę, brokuły i cukinię. Dzięki nim trawienie zwierzaka przebiega znacznie lepiej, co ogólnie poprawia jego kondycję, jak i samopoczucie. Również słodkie ziemniaki mogą być zdrowym dodatkiem do diety psa. To dobre źródło witamin i błonnika. Podobnie można powiedzieć o owocach jak borówki albo jabłka (bez pestek).
Węglowodany zaś dostarczy brązowy ryż lub komosa ryżowa. Lekkostrawne karmy dla psów z tymi składnikami są fantastycznym źródłem energii bez nadmiaru kalorii występujących w innych zbożach. Ogólnie karma dla psów o niskiej zawartości tłuszczu za to z bogactwem błonnika i węglowodanów to najlepszy sposób na zapewnienie zdrowia swemu pupilowi. Dzięki temu unikniesz wielu kosztownych wizyt u weterynarza.
Lekkostrawne karmy dla psa w podeszłym wieku
Powyższe ma znaczenie zwłaszcza w przypadku dojrzałych zwierząt. W miarę starzenia się psów zmieniają się ich potrzeby żywieniowe, dlatego ważne jest, aby odpowiednio dostosować dietę. Starsze psy potrzebują białka, aby utrzymać masę mięśniową, ale powinno być ono łatwe w przyswajaniu. Chodzi nie tylko o trawienie, jak również o gryzienie. Lekkostrawne karmy dla psa z łososiem, na przykład, bądź pstrągiem świetnie się w tej roli sprawdzają.
Tłuszcz jest ważnym źródłem energii, ale starsze psy mogą mieć wolniejszy metabolizm. Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 w karmie zdecydowanie usprawniają pozyskiwanie wartości odżywczych. Posiłki z tymi składnikami mogą również wspierać zdrowie stawów i lśniącą sierść.
Oczywiście psia karma z dużą ilością błonnika jest tak samo przydatna. Starsze czworonogi częściej cierpią z powodu niestrawności, co objawia się choćby poprzez nadmiar gazów. Biegunka też nie jest rzadkością. Lekkostrawne pożywienie i błonnik zdecydowanie pomagają w takich przypadkach. Dzięki temu jakość życia Twojego pupila na starość staje się lepsza. Kiepskie produkty działają wręcz odwrotnie. Pamiętaj o tym.